Recenze knihy Náčelník – kniha rozhovorů se zoologem, tulákem a průkopníkem českého skautingu

autor: Lenka Kadlíková
Poslední kniha, kterou jsem přečetla v minulém roce. Náčelník je skautská přezdívka, pod kterou se skrývá jméno Miloslav Nevrlý. Nevrlý však není nevrlý, jinak by se asi nemohl stát inspirací nejen pro ty, kteří se s ním kdysi jako skauti a turisti vydávali na toulky nejen po Karpatech a Jizerkách.

Jeho knihy, zejména Karpatské hry a Kniha o Jizerských horách inspirovala k toulkám, nejen generaci dětí, se kterou se toulal, ale i další, výrazně mladší ročníky, kteří se vydávají na toulky nejen v jeho stopách i nyní.

Už ani nevím proč jsem se o Miloslavovi Nevrlém zmínila i doma u rodičů. „Nevrlý, Nevrlý… pamatuju si přesně, kde byla ta vysoká Kniha o Jizerských horách“ říkala mamka, která podstatě celý život, až do důchodu, pracovala jako knihovnice ve vrchlabské knihovně. Díky spisovateli a publicistovi Aleši Palánovi můžeme formou rozhovoru nahlédnout do Náčelníkova naplněného, téměř devadesátiletého života.

Přece to nevyhodíme

Co nevyhodíme? Sepsané rozhovory, které spolu několikrát vedli Aleš Palán a Miloslavem Nevrlým. Na publikování v časopise to bylo dlouhé, na knihu toho zas bylo málo. Miloslav velmi dlouho, i díky své skromnosti, Aleši vzdoroval, protože si myslel, že už všechno osobě napsal do svých knih. O jeho skromnosti svědčí i to, že všechny knihy napsal na objednávku. Snad žádná nevznikla tím, že by ji chtěl napsat s8m od sebe.

Dětství za války a mládí v komunismu

Aleš to vzal pěkně ze široka. První otázky míří na Miloslavovo dětství, které trávil s rodiči za války v Praze a v Ledečku o kterém se velmi rozepsal. Pomohly mu v tom i jeho deníky, které si začal psát podstatě ve chvíli, kdy se to naučil.

Nevrlý se v knize rozepisuje o jeho touze vidět severskou, skandinávskou tundru. Dnešní tulák se tam prostě vydá. Za dob mládí Miloslavova mládí to však nešlo. Jeho zahraniční cesty tedy vedly hlavně do Karpat, nejen těch Slovenských. Tak trošku na černo se podíval do severního Polska k moři a na písečné duny.

Jak jistě víte, bylo období, kdy skauti jako organizace byla z náboženských důvodů zrušena. Nevrlý pak společně s dalšími vedl místo skautských oddílů, oddíly turistické.

Ptáci, netopýři, Jizerky

Nevrlý byl hlavně hlavně tulák, ale vystudoval zoologii. Palán v knize vyzvídá proč zrovna ornitologie a netopýři. Jak ho zavála do Jizerek práce v muzeu v Liberci, kde byl dlouhé roky vedoucím přírodovědné sekce. Nejraději však trávil čas na muzejní chatě na Jizerce. Původní Jizerka mu připomínala právě jeho snovou severskou tundru. Proto to tam tak miloval.

Nevrlý je jeden z těch lidí, kteří když píšou o nějakém místě, musí ho vidět na vlastní oči. V tom jsme stejní :-). Jeho texty jsou tak autentické a plné informací, jak turistických, tak zoologických a botanických, kterých by se čtenáři jinak nedostalo. Samozřejmě s ohledem na dobu, kdy jeho knihy vyšly. Nová vydání jsou pak doplňována o aktuální informace.

Nejraději se toulal sám

Nevrlý je jeden z těch lidí, který se nejraději toulá a vnímá krásy přírody sám. Jak o jeden z vedoucích občas zmizel i ze skautského - turistického tábora a nechal děti na starost ostatním vedoucím. Vnímá velký rozdíl mezi samotou a osamělostí. Kdy samota přináší klid duši a člověk lépe vnímá sám sebe a okolní svět. Osamělost je podle něj špatná. Je to stav, kdy se člověk, jako od přírody družný tvor, chce trávit čas mezi lidmi, cítí sám, i když není ve skutečnosti sám.

Díky nakladatelství Kazda

Právě díky Vám jsem objevila Aleše Palána. Spisovatele a publicistu, který má čich na osobnosti, které nejsou tolik vidět, ale mají co říct. Má smysl pro zajímavé otázky, které přiblíží jejich život. Ve spojení s Miloslavovým velmi barvitými odpověďmi vznikla úžasná kniha o inspirativním člověku, který ve svých knihách osloví i dnešní generaci milovníků hor a toulek přírodou. Kniha Náčelník mě přiměla k tomu, zavzpomínat na úžasný týden strávený s přáteli na Malé Fatře (část Slovenských Karpat) před téměř dvaceti lety.

Věřím, že po vydání této knihy budou Karpatské hry, Kniha o Jizerských horách, ale i Zašlá chuť morušek, Nejkrásnější sbírka nebo Chvály Zadní země, jedny z nejžádanějších knih v antikvariátech a knihkupectvích.

Vydavatel: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 288
ISBN: 978-80-7670-120-5
Autor: Aleš Palán, Miloslav Nevrlý
Vazba: Pevná

knihu koupíte tutémata článku:
autor:
datum vydání:
15. ledna 2024


Diskuze k článku „Recenze knihy Náčelník – kniha rozhovorů se zoologem, tulákem a průkopníkem českého skautingu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!