Recenze knihy Zaříkávač zvířat – o síle šumavské přírody a tajemství lesa

autor: Lenka Kadlíková
Kniha Zaříkávač zvířat je jedna z těch knih, která vás nezahltí vědeckými informacemi a náležitě si u ní odpočinete. Zatáhne vás společně s jedním „podivínem“ do nitra šumavských hvozdů.


Odehrává se v hlubokých šumavských hlesích na česko-německém pomezí

Poblíž města Bodenmais. Právě tam žije lesní muž Wolfgang Schreil. Právě on v této knize píše o svém životě. O životě „podivína” s robustní, až medvědí, postavou, plnovousem a zeleným kloboukem.

O tom jak se stal hrobařem, jak si z něj v práci utahovali, když přišel pozdě, protože se kochal pohledem na srnky. O životě s lesními zvířaty. O tom jak se k nim přiblížit a fotit bez profi fotografického maskovacího stanu a hodin čekání. O tom jak si vyfotil selfie s liškou, jak se na něm vyhřívala zmije. V celém textu se snaží ukázat zvířata v jejich nepolidštěné podobě, tak jak se opravdu chovají a žijí. Pro většinu lidí roztomilou veverku louskající oříšky srovnává s dalšími lupiči ptačích vajíček, které už tak v oblibě nemáme. Právě proto, že o nich víme, že likvidují ptáky, nebo jen proto, že prostě nevypadají roztomile.

O Schreilovi se mezi lidmi ví, že je velký znalec zvířat

Proto se mu do ruky dostávají nejrůznější mláďata a zranění jedinci. Krom několika příběhů o nich, v knize přináší velmi zajímavý pohled na záchranu těchto zvířat. Pohled tak trochu jejich očima. Stejně tak zajímavý je i jeho pohled na inteligenci zvířat.

Knihu jsem přečetla asi za dva večery

Tak mě Wolfgang Schreil vtáhl do lesa mezi zvířata. Ukázal mi jiný pohled na život.

Myslím, že tato citace, kde mluví autor sám o sobě ve třetí osobě, mluví za vše: „Člověk, který tuto knihu napsal, je ten typ, kterého vše zůstává v klidu, Finanční zabezpečení pro něj nic neynamenalo, na titulech a pozicích mu nezáleží, nikdy nechtěl být vysokoškolsky vzdělaným hrobníkem a nikdo ho do ničeho nenutil. Kdyby byl odsouzen žít ve velkém městě, pravděpodobně by spal od mostem. Stát s ním tedy nemá nic společného. proto nelze vyloučit, že se mu příroda zdá být až přehnaně dobrá.”

Třešničkou na dortu jsou krásné, mnohdy opravdu unikátní, barevné fotografie, které můj pocit ještě umocňují.

Především v Německu je Wolfgang Schreil známý díky nejen této, ale i dalším knihám a filmům, které vydal a natočil. Na jeho webu také zjistíte, že vás rád vezme do lesa a věnuje se i besedám.

Vydavatel: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240
ISBN: 978-80-7670-115-1
Autor: Wolfgang Schreil, překlad Martin Richter
Vazba: Pevná

knihu koupíte tuautor:
datum vydání:
21. prosince 2023


Diskuze k článku „Recenze knihy Zaříkávač zvířat – o síle šumavské přírody a tajemství lesa“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru