Skutečně hollywoodský herec Morgan Freeman zachraňuje včely?

autor: Petr Kadlík
Herec Morgan Freeman patří mezi ty umělce, jejichž výkony se ve filmech nedají přehlédnout. Před několika lety ale zaujalo svět jeho prohlášení, že se osobně začal zabývat včelařstvím a ohroženým včelám věnoval celý svůj velký ranč. Je to ale opravdu tak?


Kdo je Morgan Freeman

Vykoupení z věznice Shawshank, Řidič slečny Daisy, Million Dollar Baby, Božský Bruce, ale třeba také skvělá série filmů s Batmanem. Ať už vás baví filmy z jakékoliv filmového žánru, tak jste určitě nějaký film s touto stárnoucí (je mu 85 let, ročník narození 1937) filmovou hvězdou viděli.

V roce 2014 ale Morgan Freeman zaujal něčím zcela jiným, než jen svým herectvím. Již předtím veřejně vystupoval jako veřejný obhájce přírody a životního prostřední, ale až v roce 2014 se rozhodl sám přiložit ruku k dílu při záchraně ohrožených včel - kterých v Americe děsivou rychlostí ubývá.


Morgan Freeman a záchrana včel

Freeman se rozhodl, že svůj ranč o rozloze 124 akrů v Mississippi promění ve „včelí ráj“. Na ranči nechal vysázet rostliny a stromy, které včely milují. Takže tam nyní najdete například magnólie, levandule i řadu ovocných stromů. Následně si nechal z Arkansasu dovézt 26 včelích úlů.

Slavný herec, jehož sláva je nezpochybnitelně globální, si na této své včelí farmě doslova lebedí, když krmí své včely sladkou vodou. A včely to možná cítí, protože i když při roznášení cukerného roztoku včelám nenosí žádný ochranný oblek, tak prý zatím nedostal jediné žihadlo. V době rozhovoru byl Morgan Freeman včelařem ale teprve pár týdnů, takže nyní by třeba již nějaké to žihadlo ve své kůži spočítat dokázal.

Co si od včel tato skutečná hollywoodská herecká superstar slibuje? Samozřejmě, že to nedělá pro peníze. S majetkem odhadovaným na 250 milionů dolarů skutečně nepotřebuje prodávat med. Což mimochodem ani neplánuje, chce med nechat včelám. Dělá to proto, aby sám osobně přispěl k záchraně ohrožených včel a aby se stal symbolem toho, že záchrana přírody není jen věcí pár médii vysmívaných „ekoteroristů“.

Proč je na konci názvu článku „otazník“, zpochybňující záchranu včel?

Morganovo prohlášení o jeho včelím ranči pochází z roku 2014. Od té doby se několikrát dostalo znovu do médií, naposledy asi v roce 2021. Možná jste na sociálních sítích zahlédli i nějaký „meme“, který informuje o Morganu Freemanovi jako včelaři.

Kupodivu jde ale pokaždé pouze o opakované citování prvotních informací z roku 2014. Od té doby je to doslova ono pověstné „ticho po pěšině“.

Ke včelám se nevyjadřuje ani Freeman, ani jeho agentura CAA, ani žádná jiná média. Na veřejnost se nedostala ani jediná reálná fotka, kde je Morgan Freeman u svých včel!

A to je prostě ... zvláštní. Je možné, že si slavný herec jen přísně chrání své soukromí a své včelařské aktivity záměrně utajuje, ale to by pak o nich nejspíš nemluvil v televizní show. A nebo ona včelí farma buď vůbec neexistovala, nebo už je z nějakého důvodu zrušená. Nebo to byl celé jen nějaký podivný vtip?


Zdroje: Forbes, Snopes, Reddittémata článku:
autor:
datum vydání:
19. října 2022


Diskuze k článku „Skutečně hollywoodský herec Morgan Freeman zachraňuje včely?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!