Sloupsko – Šošůvské jeskyně
Málem nám utekli
Jak už to tak bývá dorazili jsme na místo na poslední chvíli. U vchodu do jeskyní jsme zjistili, že on-line vstupenky se musí potvrdit na kase, která ovšem není přímo u vstupu, ale kousíček dál, u kiosku s občerstvením a krámku se suvenýry. Takže sprint tam a zase zpátky :-).
Přibalte si oblečení
I když se Vám to bude zdát možná jako nesmysl, brát si s sebou mikinu a případně i bundu, vězte, že i když je venku 35 stupňů v jeskyních bude tak 8. To jen takové malé upozornění na úvod.
„Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup.
Ponorový dvoupatrový jeskynní systém, vytvořený erozní činností Sloupského potoka, je součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR – Amatérské jeskyně.
Sloupsko–šošůvské jeskyně jsou významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny); otevřeny veřejnosti jsou už od roku 1881. Se 1760 metry prohlídky jde o nejdelší zpřístupněný jeskynní systém v ČR.
Závěrečná část prohlídky, jeskyně Kůlna, je významná archeologická lokalita, naleziště pozůstatků neandrtálského člověka.“ Píše se na webu jeskyní. Teď tedy trošku podrobněji
Nemusíte se bát náročných sestupů a výstupů. Pokud Vám tedy nedělá problém pohyb a ujdete nějaký ten kilometr, nemusíte se obávat tyhle jeskyně navštívit.
Dva letní okruhy, jeden zimní + zážitové
Na webu zjistíte, že máte možnost vybírat z několika návštěvnických okruhů. Vybrali jsme dlouhý a rozhodně jsme nelitovali. V části, která navazuje na krátký okruh je totiž výrazně více krásné krápníkové výzdoby. Celá tahle prohlídka trvá asi 2 hodiny a je opravdu na co se koukat.
První části celého systému byly nalezeny už v 18tém století. Současné návštěvnické trasy byly připraveny při rekonstrukci před 20ti lety. Trasa vede několika více či méně zdobnými dómy a chodbami ve dvou patrech.
Nahlédnete do propastí a možná se uslyšíte s lidmi z jiné prohlídky, kteří Vám odpoví na vaše zavolání. Uvidíte zvláštní krápník, který vypadá jako svícen. Dozvíte se jak vznikl a odkud se na místo dostal. Krásné krápníkové výzdoby je tu ale mnohem víc, od malých až po opravdu velikánské, stačí se rozhlédnout. Navštívíte třpitící se stříbrnou chodbu. Budete procházet místem, kde probíhala takzvaná speleoterapie, při které děti léčili své dýchací problémy. Dozvíte se, proč tam již neprobíhá. Jo a nad hlava vám budou létat netopýři. To ale není všechno.
Kůlna
Cesta končí ve světové známém archeologickém nalezišti. V jeskyni Kůlna. Najdete zde moderní expozici o jejích pradávných obyvatelích – jeskynních medveděch, lvech, hyenách, ale také neandrtálcích i lidech moderního tipu žijících zde před tisícovkami let. I když byla za druhé světové války jeskyně vybetonována a sloužila zbrojnímu průmyslu, stále jsou zde nacházeny další a další pozůstatky z dob dávno minulých.
Už jsem zapomněla jaký jsou jeskyně v Moravském krasu úžasný zážitek.
V těchto místech jsem byla naposledy jako dítě a naprosto mě to tehdy uchvátilo. Ano lodičky na Punkvě jsou asi top. Mimochodem právě v tuto říčku se promění Sloupský potok, který teče na dně Sloupsko – Šošůvských jeskyní. Nicméně i Sloupsko – Šošůvský komplex ukrývá též neskutečně krásné podzemí. Nadšený byl i můj 12tiletý syn.
Mě osobně velmi láká i prohlídka Po stopách Nagela
Jedním z lidí, kteří objevovali tuhle nádheru byl i Johannes Anton Nagel, jeden z průkopníků speleologie. Osobně se zasadil o objevení některých částí Sloupsko-šošuvských jeskyní. Právě do těchto částí zve prohlídka Po stopách Nagela. Jedná se o náročnější prohlídku samotného dna jeskyní, kde vyfasujete přilbu, budete procházet řečištěm, plazit se, lozit po čtyřech nebo po žebříku. Nechybí ani ferata. Třeba se tam někdy vypravím :-)
Více informací na webu jeskyní
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Sloupsko – Šošůvské jeskyně“