Textilní květináče: Svědčí rostlinám i zahradě. Invazívní druhy drží na uzdě

článek je inzerce, nejde o odborný text
Textilní květináče nejsou mezi zahradníky žádnou novinkou, profesionálové je používají již desítky let. Mnozí z nás však stále tápou, jak je správně využít u sebe doma, na zahradě, balkoně nebo terase. Poradíme vám, jak nejlépe pěstovat v textilních květináčích.

Na první pohled nenápadné textilní květináče nepůsobí nijak zvlášť rafinovaně. Pravdou však je, že jsou vyrobené z prodyšné tkaniny, a díky tomu nabízí rostlinám lepší podmínky než klasické pěstební nádoby z plastu nebo keramiky. 

Textilní květináče můžete naplnit klasickou zahradní zeminou, kokosovým nebo rašelinovým pěstebním substrátem a seženete je mnoha velikostech i tvarech. Hodí se tak téměř do jakýchkoliv podmínek a pro veškeré druhy rostlin. Držte se těchto rad a uvidíte, že rostlinky ve vaší zahrádce budou bujet.


Využijte naplno vlastnosti různých materiálů

Látkové květináče mohou být vyrobeny z široké škály materiálů od plně rozložitelných textilií po ty z recyklovaných PET lahví. Některé materiály umožňují kořenům prorůstat skrz, zatímco jiné jejich růst omezují. Tyto vlastnosti můžete využít různými způsoby.

Textilní květináče z jutových vláken a dalších plně rozložitelných materiálů jsou vhodné pro předpěstování sazenic. Připravené sazenice pak vysazujte do země i s květináčem, který se po nějakém čase rozloží. Výhodou je, že si nejen usnadníte práci, ale hlavně ochráníte rostliny před šokem z přesazení

  • Pro předpěstování rajčat, paprik a podobných plodin zvolte menší textilní květináče z rozložitelných materiálů o objemu do 10 litrů. 
  • Objemnější textilní květináče jsou vhodné pro předpěstování ovocných stromů a okrasných keřů. Pamatujte, že budete rostliny přesouvat, proto zvolte látkové květináče s uchy nebo je umístěte na vozík.

Textilní květináče z polopropustných materiálů zamezující růstu kořenů jsou vhodné pro pěstování rostlin, které mají tendenci se rozrůstat po zahradě. Polopropustná textilie dovolí průchod vzduchu a vody, ale zabrání kořenům rostliny kolonizovat okolní půdu. Vyzkoušejte textilní květináče při pěstování popínavých rostlin, máty, jahod a některých rychle rostoucích bylin.


Nebojte se experimentovat

Oproti tradičním keramickým nebo plastovým nádobám mají textilní květináče nejednu výhodu. V první řadě jsou neuvěřitelně přizpůsobivé a díky lehké konstrukci a propustné textilii chrání kořeny rostlin před přílišným horkem. Rostliny tak můžete vysadit i na místech, kde by to s běžnými květináči nebylo možné. Ať už se rozhodnete pěstovat na terase, balkóně, nebo v místech, kde slunce pálí celý den, textilní květináče poskytnou rostlinám ideální podmínky.

Látkové květináče jsou stabilnější než jejich klasické protějšky. Můžete je umístit na vyvýšená místa, kde byste se obávali převrhnutí, nebo je použít jako závěsné květináče na bylinky či jahody. Pro tyto účely zvolte textilní květináče s uchy, které jsou vyrobené z polopropustného materiálu, například Gronest Aqua Breathe. Brzy zjistíte, že s textilními květináči se vaše zahrada nebo balkón stanou místem nekonečných experimentů a nových možností.


Zjednodušte si zalévání

S látkovými květináči je zalévání rostlin hračka. Oproti klasickým květináčům totiž textilní materiál umožňuje vsakování vody do substrátu odspodu. Toho využívají profesionální zahradníci při pěstování velkého množství rostlin, kdy je mohou zalévat všechny najednou. Nechte se jimi insipirovat a vyzkoušejte tuto metodu zavlažování na zahradě!

Princip je jednoduchý. Stačí, když jeden nebo více textilních květináčů postavíte do mělké nádoby s vodou, kterou si rostliny podle svých potřeb postupně odebírají. Můžete použít jakoukoliv nádobu, ale dejte si pozor, aby nebyla příliš hluboká. Důležité je, aby část kořenů rostlin zůstala nad úrovní hladiny vody, zatímco substrát postupně nasává vodu.

Pokud si chcete pěstování ještě více usnadnit, podívejte se do nabídky specializovaných obchodů s potřebami pro pěstitele, kde naleznete pěstební stoly a záplavové vany, ve kterých můžete pěstovat desítky rostlin v textilních květináčích a zalévat je pohodlně všechny najednou. Pokud máte kutilského ducha, můžete si dokonce vyrobit vlastní zavlažovací systém. Stačí, když záplavovou vanu a doplníte o nádrž a čerpadlo s časovačem a máte hotovo!Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
19. července 2023


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!