Věnujete hodinu svého času na pomoc ptákům? Zapojte se do sčítání ptáků na krmítku!

autor: Petr Kadlík
Dnes a celý víkend, tedy od 6. do 8 ledna 2023, probíhá takzvaná „Ptačí hodinka“. Zkusíte se do ní zapojit a pomoci tak České společnosti ornitologické zjistit stav ptactva v naší zemi?


Co je to Ptačí hodinka?

Na začátek je třeba říct, že Ptačí hodinka není soutěž. Nezávodí se v tom, kdo sečte více ptáků, jde naopak o vědecký výzkum zaměřený na zjištění počtu ptáků ve vaší lokalitě. To znamená, že i výsledek „neviděl jsem žádného“ má pro Českou společnost ornitologickou (ČSO) svou důležitou hodnotu.

Jak sčítat ptáky při Ptačí hodince?

Samotné sčítání probíhá snadno. Stačí si zvolit nějaké blízké krmítko, kde je pokud možno pestrá nabídka ptačí potravy, vhodné pro různé druhy ptáků. Toto krmítko byste měli kdykoliv od pátku 6. ledna do neděle 8. ledna 2023 po dobu jedné hodiny pozorně sledovat a zapisovat si, jací ptáci ho navštíví.

Jedince stejných druhů ptáků je ale od sebe těžké nebo dokonce zcela nemožné od sebe rozlišit. Proto není vaším cílem sečíst celkový počet jedinečných ptáků na krmítku, ale zaznamenat si nejvyšší počet jedinců stejného druhu najednou.

Pokud například za onu sledovanou hodinu v jednu chvíli uvidíte 3 sýkorky modřinky, později 1 a nakonec dokonce 6 modřinek, tak byste si do výsledné tabulky měli k sýkorkám modřinkám zaznamenat 6.

Pokud si u některých návštěvníků vámi pozorovaného krmítka nejste jistí jejich přesným určením, tak si můžete pomoci i „tahákem“, který najdete přímo na stránkách výzkumu. Jednotlivé druhy ptáků tak jsou jasně zpodobněni včetně upozornění na rozdíly u podobných druhů.

Pomoci vám může i následující video.

Do záznamů nemusíte zapisovat jen ptáky na krmítku, ale i ptáky vyskytující se poblíž krmítka nebo kolem přeletující. Opět ale platí, že důležitý je nejvyšší počet stejných ptáků najednou, nikoliv jejich součet za celou hodinu pozorování.

Co se zaznamenanými údaji?

Počty ptáků si můžete zaznamenávat podle své libosti. Může vám k tomu stačit obyčejný papír, můžete využít vytištěný formulář ČSO nebo si to třeba zaznamenávat do mobilu či notebooku.

Po skončení hodinového pozorování je potřeba, abyste své údaje zadali do online formuláře na stránkách Ptačí hodinky.

Pokud vás pozorování a sčítání ptáku bude bavit, můžete se mu věnovat více než hodinu. Každou hodinu ale zaznamenávejte samostatně a samostatně jí také zadejte do formuláře! Výsledky sčítání je potřeba odeslat nejpozději 15. 1. 2023, kdy proběhne uzávěrka výzkumu.

Nemusíte jen sčítat, při Ptačí hodince můžete i fotit!

Pokud rádi fotíte a při průběhu sčítání vyfotíte nějakou krásnou nebo zajímavou fotku pozorovaných ptáků, tak se nestyďte a pošlete jí přímo do galerie na Ptačí hodince. Vaše fotka se pak může objevit třeba i v tištěných materiálech ČSO nebo na jejich sociálních sítích.

Tak vzhůru do toho. Čím víc lidí se do sčítání zapojí, tím se dozvíme přesnější čísla o stavu ptáků na našem území.témata článku:
autor:
datum vydání:
6. ledna 2023


Diskuze k článku „Věnujete hodinu svého času na pomoc ptákům? Zapojte se do sčítání ptáků na krmítku!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru