Vydejte se na zajímavá místa v Česku a staňte se lovci zapomenutých pokladů

článek je inzerce, nejde o odborný text
Hned několik profesí a stovky nachozených kilometrů v sobě snoubí koníček sběratele pokladů. Tak trochu detektivní práce v terénu se u Čechů těší rok od roku čím dál větší oblibě. Zažehněte v sobě i vy objevitelskou vášeň a přečtěte si, na která místa v Česku se vyplatí vydat za skrytými poklady.

I čeští lovci pokladů si mohou přijít na své. V tuzemsku leží pod zemí nepřeberné množství cenností, které čekají, až je někdo objeví. Nemusíte být zrovna vystudovaným archeologem, abyste mohli objevit něco zajímavého. Práce s detektorem kovu není nijak složitá. Většina sběratelů se shoduje, že největší roli při hledání hraje především štěstí. Víte, na která místa opředená bohatou historií se v Česku vydat?


1.Objevujte zapomenuté příběhy

Zažehněte v sobě objevitelský zápal a vyrazte do přírody. Pole, louky i lesy jsou vám plně k dispozici. Každé místo má svou historii i příběh, který čeká na to, až jej někdo objeví. Například Bělský les je místo s vepsanou historií druhé světové války. Na začátku okupace si nacisté v lese vybudovali desítky vojenských objektů. Ty měly sloužit jako záchytné místo pro vojáky vracející se z ruské fronty. Bombardování a boje les zničily jen zčásti. Po válce byl obnoven lesní správou i dobrovolníky. Vyrazte s detektorem kovu zkusit štěstí právě tam.


2. Mince, které stojí za to

Při svých výpravách můžete nalézt například náboje z druhé světové války, ztracené prstýnky či jiné cenné šperky. Mezi sběrateli jsou oblíbené také zlaté pamětní mince. Amatérský hledač pokladů našel v Moravském krasu na Blanensku pomocí detektoru kovů 50 stříbrných mincí pravděpodobně z 16. století. Nález ohlásil archeologům, kteří na místě objevili dalších 12 mincí. A pokud zrovna nebudete pátrat v terénu, prohledejte největší aukční tržiště v Česku, třeba narazíte na nějakou raritní minci právě tam.

Nezapomeňte, že případný nález jste ze zákona povinni oznámit archeologům, kteří jej zhodnotí a případně zdokumentují. Hledači pokladů mají nárok na 10 % z celkové hodnoty nálezu. Neplatí to však v případech, kdy poklad najdete pomocí detektoru kovu. Hledači se shodují, že největší odměnou je jim adrenalin, který při hledání zažívají, a také možnost podílet se na objevování české historie.


3. Vydejte se za legendami a husou snášející zlato

Udělejte si průzkum a zapátrejte, zda nejsou zajímavá historická místa i v okolí vašeho bydliště. Vhodnými nalezišti mohou být stará koupaliště, trampské osady i vypuštěné rybníky. Hledat se vyplatí i na místech, kde k nějakým objevům již došlo. Historická místa také bývají opředena legendami. Jedna taková se pojí s pokladem, který má ukrývat zřícenina hradu Hus na jihu Čech. V 15. století jej obsadil lapka Hubert Maršík, ten odtamtud se svými kumpány vyrážel na tzv. Zlatou stezku, přes kterou často jezdili obchodníci. Hrad byl později rozbořen, ukryté poklady zlodějů se však nikdy nepodařilo najít. Legenda praví, že tam kdesi ve skále sedí husa, která snáší zlatá vejce.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
5. ledna 2021


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!