ZOO Dvůr Králové

autor: Lenka Kadlíková
Nejlevnější výlet do Afriky. Tak zní slogan největší české zoologické zahrady, kterou Vám nyní představujeme.


Co můžeme v ZOO vidět

Jak je patrné z úvodu, dvorská ZOO se specializuje na Afriku. Na rozloze 64 hektarů si můžete prohlédnout bohatou škálu afrických zvířat ve venkovních klecích, v moderních pavilonech a v letním období i na mimořádně atraktivním safari. Navíc si řada zvířat v ZOO může užívat poměrně velké svobody. Ať již jde o výše zmíněné safari, kde se volně na rozloze 27 hektarů pohybují především afričtí kopytníci nebo o tropický pavilon 'Ptačí svět' s volně létajícím tropickým ptactvem. Oblíbené místo je i pavilon opic, kde si nejen děti užijí legrace při sledování dovádějících opic a lidoopů.

Zoologická zahrada Dvůr Králové se také může pyšnit stádem slonů, které je ve střední Evropě jedno z největších. Za pozornost určitě stojí i výběhy žiraf. Jsou to jednak impozantní zvířata, ale jejich rozměry jim způsobují i nemalé problémy. Pokud se vám poštěstí pozorovat v ZOO žirafu v momentě když si sedá, budete ji určitě litovat jaká je to pro ní díky dlouhému krku námaha. Na své si ve Dvoře přijdou i příznivci tichého světa ryb v nově zrekonstruovaném pavilonu 'Vodní světy' s expozicí nádherných akvárií plných exotických ryb. V přední části pavilonu najdete i několik terárií s plazy a obojživelníky.

Určitě se vyplatí zajít do ZOO DK i večer. V letních měsících pro nás totiž zahrada připravila další Evropskou raritu - krásnou projížďku nočním safari. Po rozloze několika hektarů jezdí speciální autobus s průvodcem, který vám umožní pomocí reflektorů vidět africká zvířata v jejich přirozeném prostředí v době, kdy jsou ve volné přírodě většinu nejaktivnější. Výborný je i jeho výklad, kterým nám přiblíží život zvířat, která můžete na safari vidět. Dozvíte se i řadu zajímavostí a veselých historek z provozu ZOO, ke kterým dochází mezi zvířaty a jejich ošetřovateli. Je to vskutku neopakovatelný zážitek a každému jej mohu jen doporučit. Projížďka po safari v 'safaribusech' funguje nejen v noci, ale po celý den. I denní projížďky mají své kouzlo. Především pro děti je neopakovatelným zážitkem, když se do autobusu snaží nastoupit zebra a 'žebrá' návštěvníky o pamlsky.

Protože nejenom zebry mají občas rády něco dobrého, tak i pro lidské návštěvníky je k dispozici řada možností ke stravování. Od velké samoobslužné restaurace (mimochodem výborně tam vaří) až po řadu kiosků a automatů po celém areálu. Navíc si s sebou můžete na procházku zahradou vzít i svého čtyřnohého psího kamaráda, stačí pokud mu zakoupíte speciální vstupenku.

Vyjímečné úspěchy

V současné době ZOO zaznamenává velké úspěchy v chovu nosorožců, žiraf, antilop a buvolů. Pravděpodobně nejvzácnější je 8 kusů nosorožce tuponosého severního. Tohoto druhu na celém světě přežívají již jen dvě desítky kusů. Hodně medializováno bylo narození samičky bílého nosorožce, která dostala jméno Nova. Za úspěch také lze považovat získání vzácného druhu antilopy bongo, která k nám bude dovezena z Lisabonu koncem června 2004. O tuto antilopu usiluje ZOO už řadu let.

Ochrana druhů

Ochrana druhů a jejich reitrodukce je hlavním úkolem všech zoologických zahrad. Díky své specializaci na Afriku se dvorská ZOO úspěšně snaží především o rozmnožování vzácných druhů antilop a buvolů. Také se podílela na reintodukci rysa ostrovida na Šumavu a tetřevů hlušců do Krkonoš. V prostorách ZOO také hnízdí husy, které posilují divokou populaci těchto ptáků u nás.

Součástí zahrady je i stanice pro hendikepovaná zvířata, která spolupracuje s podobnými zařízeními po celé republice.

Vzdělávání

U každého výběhu nebo expozice jsou připraveny tabulky se zajímavými informacemi o druhu nebo druzích, které se ve výběhu pohybují. Kromě toho mají, především školáci nebo organizované skupiny, možnost shlédnout zajímavé výukové programy připravené odborníky z řad zaměstnanců ZOO. Děti mají také možnost chodit do chovatelského kroužku a dozvědět se něco víc o chovu domácích i exotických zvířat.

Z Historie

Zoologická zahrada Dvůr Králové byla založena v roce 1946 na území soukromého parku. Dominantou parku byla a stále je kopie vídeňského renesančního zámku. Budovu nechal postavit známý dvorsky továrník Richard Neuman. Po znárodnění textilního průmyslu zde vzniklo vlastivědné muzeum. Jeho součástí byly i klece s evropskými zvířaty, která se stala základem pro ZOO. Dnes budova slouží jako správní budova, ve které je také umístěna expozice nočních zvířat a Galerie Zdeňka Buriana.

K velkému rozvoji zahrady došlo za vedení Františka Císařovského v padesátých letech. Člověkem, který se asi nejvíce zasloužil o nynější podobu ZOO byl bezpochyby ing. Josef Vágner CSc. V sedmdesátých letech podnikl osm expedic do Afriky a přivezl přes 2000 kusů zvěře. Je tomu již několik let co tragicky zahynul při autonehodě, ale současné vedení se i nadále částečně řídí jeho plány.

Kontakty

Adresa Štefánikova 129, 544 01 Dvůr králové nad Labem
Web www.zoodk.cz
Email zoo.dk@zoodk.cz
Telefon 499 311 330

Fotografie: Lenka Kadlíková

Ubytování Východní Čechyautor:
datum vydání:
22. června 2004


Diskuze k článku „ZOO Dvůr Králové“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!