Lovec krokodýlů- Steve Irwin

autor: Mgr. Jana Hájková
Proslulý Lovec krokodýlů, známý hlavně ze stejnojmenného televizního seriálu, se nezalekl se ani jedovatých hadů a neštítil se vzít do rukou jakéhokoliv pavouka. Jeho vykulený kukuč provázel diváky televizní obrazovkou ve spoustě států světa. Během několika let se z tohohle blonďatého Australana stala legenda přesahující kontinenty.

Tenhle mládenec, známý snad pouze v khaki košili a kraťasech, se narodil 22. února roku 1962 Ve Viktorii Lyn a Bobu Irwinovým. Jeho pravé jméno bylo Stehen Robert Irwin. Jeho rodiče byli zakladateli australské zoo. Ta se rozkládá ve státě Queensland ve městě Beerwah. Steve zde strávil značnou část svého života. Denně byl ve styku se zvířaty všeho druhu, prakticky s nimi vyrůstal. Australská zoo byla takovým rodinným obchodem. Vlastnil červeno-bílý motocykl, se kterým se po ní proháněl. Tenhle park s plazy byl zásobován hlavně Stevem. Už tehdy se stal lovcem. Odchytával je v městských čtvrtích a vozil je sem.

V roce 1992 natočil svůj první dokument, již zmiňovaný Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter). Dva roky předtím natáčel v zoo i televizní producent John Stainton. Onehdy si všiml Stevova nadání pro práci se zvířaty a rozhodl se stát jeho manažerem. Lovec krokodýlů se stal velmi úspěšným, doslova televizním trhákem. Desítky epizod byly vysílány po celém světě. To bylo způsobeno nejen tím, jak Steve podával informace o divočině televizním divákům. Dokázal to říci tak, aby to bylo srozumitelné i laikům. Do své práce vkládal veškeré své úsilí a projevoval nadšené dětské zaujetí. Možná, že vzbuzoval u zvířat respekt i svou výškou 180 cm. Během své několikaleté kariéry natočil i další televizní dokumenty jako například "Croc Files" “Croc Diaries” a v neposlední řadě také “The New Breed Vets”. Objevil se i ve snímku Dr. Dolittle 2. Steve projevoval obrovský respekt a porozumění pro všechna zvířata, se kterými pracoval, a že jich bylo.

V červnu roku 1992 si vzal za ženu Terri Rainesovou. Převzala jeho příjmení a tak se stala paní Erwinovou. Mají spolu dvě děti, dceru a syna.

Bindi Sue Irwinová se narodila 24. července 1998 a na svého bratra čekala do roku 2003. Narodila se ve 21:46 a vážila něco přes šest liber. Bindi je jméno po Stevově nejoblíbenějším krokodýlovi. Pojmenování Sue získala po jeho psovi jménem Sui, který se mimochodem objevil v několika sériích Lovce krokodýlů, kde Steve vystupoval s Terri. Sui je křížencem Stafordšírského bulteriéra.

Roberta Clarence Irwin, přezdívaný Bob se narodil 1. prosince 2003 kolem osmé hodiny raní. Vážil něco přes 7 liber. V prvním měsíci jeho života ho nechal Steve s Terri krmit krokodýla, krerý měl 13 stop (skoro čtyřmetrový). Oba svorně tvrdili, že to nebylo vůbec nebezpečné. Robert dostal jméno po Stevově otci a Clarence po Terrině otci.

Jejich matka pocházela z Oregonu ve Spojených státech amerických. Se Stevem se potkali několik měsíců před svatbou, kde jinde než v australské zoo. Pokud jste někdy sledovali seriál Lovec krokodýlů, jistě ji znáte, vystupovala zde totiž se svým mužem. Společně také převzali péči o australskou zoo po Stevových rodičích. Steve má také dvě sestry, Mandy a Joy.

Zemřel 4. září 2006 na následky bodnutí rejnokem do hrudi, přímo do srdce. Stalo se tomu při natáčení pod vodou pro nový dokumentární pořad. Bylo to v pondělí, potápěl se na bariérovém útesu severovýchodního pobřeží Austrálie. Rejnok trnucha má jedovatý zubatý osten dosahující až 20 cm, který při zásahu trhá tkáň. Podobné zranění způsobuje nůž nebo bajonet. Co do šířky je veliký 1,2-2 metry. Většinu útoků způsobí neopatrné našlápnutí na živočicha. Smrt po zásahu rejnokem není vůbec častá. V Austrálii evidovali do té doby pouze dva případy. První v roce 1938 a druhý o sedm let později. Osudný rejnok vážil více než sto kilo. Steve plaval nad ním. Kameraman ho zabíral zepředu. Rejnok se ale zničehonic obrátil a vytasil svou zbraň. Zvedl ocas a vrazil mu osten přímo do srdce. Stevovi se podařilo ho vyndat, ale pak ztratil vědomí a okamžitě zemřel.

Je ironií osudu, že Irwina usmrtil mořský živočich, který ve srovnání s krokodýlem či jedovatým hadem není nebezpečný. "Vedle všech zvířat, se kterými Steve Irwin zápasil a dováděl, je rejnok směšný tvor, bodnutí od něj je většinou neškodné," citovala agentura Reuters jeho přítele Granta Willise. Pro všechny to byl šok. Ve svých 44 zde zanechal manželku a své dvě děti. Díky krokodýlům patřil k nejúspěšnějším vývozním artiklům Austrálie, stejně jako například Nicol Kidman nebo národní tým v ragby. Po jeho smrti dokonce i předseda australské vlády přerušil jednání parlamentu, aby mu vzdal hold. "Byl to ryzí, jedinečný a pozoruhodný Australan a jeho smrt mě rmoutí," prohlásil premiér. Australská filmová hvězda Russell Crowe zase prohlásil "Byl Australanem, kterým chceme všichni být. Dotkl se mého srdce. Věřil jsem mu. Bude mi chybět."

Roku 2007 byl posmrtně oceněný v Síni slávy. V Beerwah je po něm dokonce pojmenována silnice.

Zdroj:
encyklopedie.seznam.cz
www.australiazoo.com.au elvellona-paradise.blog.cz
http://www.imdb.comautor:
datum vydání:
5. listopadu 2007


Diskuze k článku „Lovec krokodýlů- Steve Irwin“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!