Bobří soutěska

autor: Mgr. Jana Hájková
Bobří soutěska je přírodní památkou v romantické prostředí. Procházka v její blízkosti Vás pohladí na duši.


Poloha

Bobří soutěska se nachází v Libereckém kraji poblíž České Lípy. Leží na Bobřím potoce nedaleko města Verneřice, cca 4 kilometry východním směrem. Rozkládá se převážně na východním svahu Bukové hory na ploše jen asi 0,66 ha. Celá malebná krajina je umístěna v nádherném prostředí Českého středohoří. Severní Čechy jsou plné takovýchto skvostů. A oblast Bobří soutěsky patří zvláště v letních měsících k turisty hojně navštěvovaným místům. Na druhou stranu si ale můžete být jisti, že zde zažijete romantickou procházku poklidnou, člověkem skoro nenarušenou krajinou.

Bobří soutěska

Přírodní památka Bobří soutěska je vlastně skalnatá rokle na Bobřím potoce rozléhajícím se na východním svahu tamější Bukové hory. Chráněná je od roku 1968 hlavně díky jedinečné ukázce zpětné eroze v čedičovém tělesu. Voda v potoce protéká po čedičové hornině, která tvoří podloží. Postupně přechází v divokou rokli s místy až třicetimetrovými stěnami. V celé délce toku jsou místní peřeje a kaskády.

Menší přítok Bobřího potoka, přitékající k Bobřímu zprava, tvoří v boční rokli úchvatný vodopád padající do hloubky šesti metrů. Volný pád vody je umocněn terasovitým uspořádáním svahu, od kterého se kapky vody odráží. V letních parných a slunečných dnech vytvářejí obrazce prostoupené barvami okolní zeleně, modravým blankytem nebes a hnědi tamější půdy. Na podzim je to podívaná možná ještě úchvatnější. Pestré barvy spadaného listí v modravých kapkách čistě průzračné vody vytvářejí podklad pro neopakovatelný zážitek. Soutěska je dnes vybavena technikou usnadňující průchod jako jsou lávky či zábradlí. Dostaneme se tedy i na místa, která byla dříve přístupná jen na vlastní riziko.

Zdroj:
111 nej... České republiky
encyklopedie.seznam.cz
www.vyletnik.cz

Fotografie: Krásenský - www.naturfoto.czautor:
datum vydání:
4. prosince 2007


Diskuze k článku „Bobří soutěska“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!