Začíná letní sezóna - čas koupání

autor: Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
MOST, CHOMUTOV, TEPLICE, LOUNY S nadcházejícími letními měsíci a stále vyššími denními teplotami se nabízí otázka: Kam se jít vykoupat? Ekologické centrum Most pravidelně aktualizuje na svých internetových stránkách sekci o kvalitě vody na koupalištích. Kromě kvality vody zde můžete zjistit i otevírací dobu, vybavení a přesnou polohu areálu.

Zejména na přírodních vodních plochách a koupalištích se s dlouho trvajícím teplým počasím zvyšuje riziko výskytu sinic. Ty obsahují toxiny a voda s nimi může být zejména pro citlivé osoby a alergiky nebezpečná. Zvolíme-li ke koupání vodu, která není chemicky nebo mechanicky upravovaná a čištěná, měli bychom se informovat o její kvalitě.

Nejsou-li informace o kvalitě vody momentálně k dispozici, můžeme zkusit jednoduchý test. Nabereme vzorek vody do průhledné nádoby a necháme 20 minut stát. Pokud se při hladině vytvoří zelený proužek nebo povlak, znamená to, že voda obsahuje sinice. Pokud je voda celkově zabarvená do zelena, obsahuje zelené řasy. Ty mohou způsobit alergické reakce, nejsou však natolik nebezpečné jako sinice.

Sinice mohou vyvolávat kožní problémy (zarudnutí pokožky, vyrážky, svědění) při kontaktu kůže s vodou, případně žaludeční a střevní potíže, bolesti hlavy a jaterní potíže při nechtěném požití vody. Riziko je vyšší u dětí, protože během koupání vypijí více vody a zároveň mají nižší tělesnou hmotnost.

Pokud sinice netvoří tzv. vodní květ není pravděpodobné, že by po jednom vykoupáním mohli vzniknout zdravotní potíže. Na pozoru by se však měli mít alergici a menší děti.

„Za kvalitu vody na koupališti odpovídá jeho provozovatel, který je povinen při zhoršené kvalitě vody na tuto skutečnost upozornit například formou výstražných tabulí. Kontrolním orgánem provozovatele je zdravotní ústav – respektive jeho hygienici. Veškeré informace o koupalištích na Mostecku, Teplicku, Lounsku a Chomutovsku naleznete na webu Ekologického centra v Mostě www.ecmost.cz nebo můžete využít Zeleného telefon 800 195 345.“ sdělil Petr Kyncl, dispečer Ekologického centra.

Pokud se přesto rozhodneme vykoupat ve vodě, která obsahuje sinice, měli bychom se poté pořádně osprchovat. Při volbě koupání v přírodě bychom dále měli dávat pozor, zda není tato voda zapáchající nebo znečištěná (například olejem apod.).

Starosti ohledně sinic nám odpadají, pokud si ke koupání vybereme koupaliště, kde je voda různými zásahy upravovaná. Může se jednat o přidání chemických desinfekčních látek, případně napojení na filtraci vody. V takovém případě musíme počítat s vyššími náklady na vstupné, ale máme větší jistotu ohledně nezávadnosti vody.

I na „umělých“ koupalištích bychom si však měli na některé věci dát pozor: Měli bychom se vyvarovat prudkým skokům z rozpáleného sluníčka do chladnější vody, pravidelně se mazat ochrannými krémy, dodržovat pitný režim a při delším pobytu v trávě použít repelent proti klíšťatům, která jsou letos přemnožená. „Na vině je mírná zima, při níž klíšťata nevymrzla. Problematice klíšťat se také věnuje jedna ze sekcí na našich internetových stránkách,“ uvedl dále Kyncl. Na Mostecku jsou dle hygieniků aktuálně vhodné ke koupání přírodní vodní plochy Matylda a Benedikt. Dále je možné v tomto okrese využít služeb několika „umělých“ koupališť – bazén v obci Malé Březno, v Litvínově – Hamru, v Litvínově na Koldůmu. Od 1.6. je v provozu letní koupaliště v Mostě na Resslu (k dispozici tobogán a jiné služby). Celoroční provoz má mostecký Aquadrom, kde nedávno zprovoznili venkovní bazén.

V chomutovském okrese je hygienicky schválené koupání na přehradě Nechranice a na Kamencovém jezeře. Dále je možno využít „umělých“ nádrží v Prunéřově, Pernštejně, Vysoké Peci, Červeném hrádku a Údlicích. Celoroční provoz má Aquapark v Klášterci nad Ohří.

Na Lounsku je možné využít umělou nádrž v Lounech, koupaliště v Podbořanech, Žatci a Krásném Dvoře, kde ke vstupnému navíc dostanete vstupenku na prohlídku nedalekého zámku.

Okres Teplice nabízí koupání na přírodní nádrži Barbora u Oldřichova. Využít lze také koupališť v obcích Bílina, Bořislav, Duchcov, Dubí, Krupka, Bohosudov, Křižanov a Varvažov. Ve městě Teplice funguje celoročně Aquacentrum a je možné využít koupaliště v zámecké zahradě a v kempu Pudlák v Újezdečku.autor:
datum vydání:
10. června 2008


Diskuze k článku „Začíná letní sezóna - čas koupání“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!