Památné stromy Prahy spojují doporučené cyklistické trasy

autor: Aleš Rudl
Venku to zatím tak nevypadá, ale pomaličku se nám blíží jaro. Máme pro vás typ. Osedlejte své kolo a vydejte se poznávat Památné stromy v Praze je jich tu opravdu hodně. Cestu za nimi vám usnadní pět doporučených cyklistických tras. Staří velikáni pro vás budou dílčími cíli během jednotlivých projížděk na kole.

Zvláště ve městech bývá na stromy vyvíjen velký tlak i přesto, že jsou nejdůležitější složkou městské přírody. Starých stromů bychom si proto měli považovat a chránit je. Přežívají celé generace obyvatel a jsou tedy jak svědci minulosti, tak i potomkové pro ty co přijdou po nás. Ty nejvýznamnější bývají vyhlašovány za památné stromy a jejich ochrana před poškozováním je zajištěna zákonem. Právě takové stromy má i Praha.

Doporučené trasy spojují více než 130 památných stromů

Cyklistické trasy vedou v okrajových částech města a najdeme je na všech světových stranách. Jižní část Prahy zastupují dvě trasy. Navrženy byly tak, aby vedly po již značených cyklostezkách nebo po klidnějších komunikacích či cestách. V naprosté většině případů začínají a končí u stanic metra, což výrazně usnadňuje jejich dostupnost i s kolem. Jejich plánování probíhalo v průběhu minulého roku a byly konzultovány s odborníky na cyklistickou dopravu ve městě.

Vzhledem k tomu, že trasy nejsou nijak označeny v terénu budou se vám hodit plánky a podrobné popisy cest, včetně poloh GPS jednotlivých stromů nebo jejich skupin, které jsou umístěny na webu www.prazskestromy.cz v záložce Cyklistické trasy. Cestou také můžete potkat několik informačních tabulí, které byly u vybraných stromů nebo skupin instalovány přímo v terénu a dozvíte se na nich spoustu zajímavostí.

Trasy budou prezentovány i na výstavě Seznamte se s památnými stromy Prahy, která probíhá od 1. do 31. března 2011 v hale Škodova paláce v Jungmanově ulici na Praze 1. Podrobnosti o výstavě naleznete také na výše uvedených stránkách.

Trasa č. 1 – východní okraj metropole – 40 km, 58 památných stromů (může být rozdělena například na dvě - 14 a 26 km)
Trasa č. 2 – jižní okraj metropole – 25 km, 26 památných stromů
Trasa č. 3 – jižní část metropole – 21 km, 27 památných stromů
Trasa č. 4 – severní část metropole – 11 km, 5 památných stromů
Trasa č. 5 – západní část metropole - 28 km, 18 památných stromůautor:
datum vydání:
22. února 2011


Diskuze k článku „Památné stromy Prahy spojují doporučené cyklistické trasy“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!