Jarní číslo Naší přírody 02/2011

autor: Pavla Mládková
Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích. Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.


Záhadný fenomén migrace ptáků / Ľubor Čačko

V současné době existuje několik teorií, proč k migraci ptáků dochází. Zatím však ani jedna z nich jedno z největších tajemství přírody spojené s každoročním putováním ptáků uspokojivě nevysvětluje. Proč například velká část hmyzožravých ptáků neodlétá na podzim do teplejších zemí, kde mají dostatek potravy, ale zůstávají u nás i přes zimní období? Nebo, proč nás některé druhy opouštějí již v létě, kdy je v přírodě ještě hojnost potravy? Na tyto otázky zatím věda nezná jednoznačnou odpověď.

Kdo nám pije krev? / Hana a Vladimír Motyčkovi

Na tuto otázku odpoví většina občanů České republiky pravděpodobně zcela jednoznačně – politici! Ale kromě této těžko definovatelné skupiny živočichů, u nichž je sání krve přece jen spíše obrazným příměrem, existuje v naší fauně celá řada tvorů, pro něž je krev skutečně jediným zdrojem potravy. Tito hematofágní – nebo chcete-li česky krevsající – živočichové se museli zvláštnímu druhu potravy pochopitelně značně přizpůsobit. Celý proces příjmu krve jako potravy je možné rozdělit do tří fází – nejprve musí parazitický živočich svého hostitele vyhledat, pak se dostatečně nasát a nakonec krev co nejúčinněji strávit. Ani jedna z těchto fází není pro parazita jednoduchá a většinou ani bez nebezpečí.

Obsah čísla 2/2011:

Nedočkaví trubači jara / Mladen Kaděra

Kdo nám pije krev? / Hana a Vladimír Motyčkovi

Záhadný fenomén migrace ptáků / Ľubor Čačko

Nutrie – staronový obyvatel našich toků / Marek Velechovský

Naše stromy – habr obecný / Ivana Buttry

Jihomoravská slaniska / Jan Miklín

Písečné duny / Radek Vandra

Stratenská dolina / Martin Janoška

Do přírody s Danem Bártou / Tomáš Padevět

Skrytá krása mechorostů / Zbyněk Hradílek, Štěpán Koval

Jedlé dary přírody – kopřiva dvoudomá / Květa Šimková

Skot, krajina a člověk / Josef Kučera

Velcí savci dob ledových / Daniel Madziaautor:
datum vydání:
12. dubna 2011


Diskuze k článku „Jarní číslo Naší přírody 02/2011“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!