Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jarní číslo Naší přírody 02/2011

autor: Pavla Mládková
Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích. Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.


Záhadný fenomén migrace ptáků / Ľubor Čačko

V současné době existuje několik teorií, proč k migraci ptáků dochází. Zatím však ani jedna z nich jedno z největších tajemství přírody spojené s každoročním putováním ptáků uspokojivě nevysvětluje. Proč například velká část hmyzožravých ptáků neodlétá na podzim do teplejších zemí, kde mají dostatek potravy, ale zůstávají u nás i přes zimní období? Nebo, proč nás některé druhy opouštějí již v létě, kdy je v přírodě ještě hojnost potravy? Na tyto otázky zatím věda nezná jednoznačnou odpověď.

Kdo nám pije krev? / Hana a Vladimír Motyčkovi

Na tuto otázku odpoví většina občanů České republiky pravděpodobně zcela jednoznačně – politici! Ale kromě této těžko definovatelné skupiny živočichů, u nichž je sání krve přece jen spíše obrazným příměrem, existuje v naší fauně celá řada tvorů, pro něž je krev skutečně jediným zdrojem potravy. Tito hematofágní – nebo chcete-li česky krevsající – živočichové se museli zvláštnímu druhu potravy pochopitelně značně přizpůsobit. Celý proces příjmu krve jako potravy je možné rozdělit do tří fází – nejprve musí parazitický živočich svého hostitele vyhledat, pak se dostatečně nasát a nakonec krev co nejúčinněji strávit. Ani jedna z těchto fází není pro parazita jednoduchá a většinou ani bez nebezpečí.

Obsah čísla 2/2011:

Nedočkaví trubači jara / Mladen Kaděra

Kdo nám pije krev? / Hana a Vladimír Motyčkovi

Záhadný fenomén migrace ptáků / Ľubor Čačko

Nutrie – staronový obyvatel našich toků / Marek Velechovský

Naše stromy – habr obecný / Ivana Buttry

Jihomoravská slaniska / Jan Miklín

Písečné duny / Radek Vandra

Stratenská dolina / Martin Janoška

Do přírody s Danem Bártou / Tomáš Padevět

Skrytá krása mechorostů / Zbyněk Hradílek, Štěpán Koval

Jedlé dary přírody – kopřiva dvoudomá / Květa Šimková

Skot, krajina a člověk / Josef Kučera

Velcí savci dob ledových / Daniel Madzia

autor:
Pavla Mládková
www stránky: http://www.nasepriroda.cz

datum vydání:
12. dubna 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.