Sčítání čápa černého v České republice

autor: Lenka Kadlíková
Před pár dny jsme byli informováni, že v současnosti právě probíhá zjišťování stavu populace tohoto chráněného ptáka. I vy můžete pomoci.

Před několika lety čáp černý (Ciconia nigra) rozšířil svůj areál hnízdišť i do České republiky, takže máme šanci tohoto krásného a u nás stále vzácného ptáka spatřit i v naší zemi. První a zatím poslední sčítání proběhlo v roce 1994. Tehdy u nás hnízdilo 330 jedinců. V letošním roce jde především o to, aby bylo potvrzeno hnízdění ptáků na pravidelných hízdištích a také o zjištění nových hnízdišť.

O čápu černém

Čáp černý je mnohem vzácnější příbuzný známého čápa bílého. Narozdíl od něj má pěří na horní části těla a hlavě černé. Konec hrudi a břicho má jasně bílé. Zobák a nohy má dospělý pták tmavě červené, mládě do jednoho roku má nohy zelené.

Jedná se o obyvatele lesů, kde si také staví vysoko ve větvích svá hnízda. Do hnízda samice snese 3 až 5 vajec, ze kterých se po 36 dnech líhnou mladí ptáci. Ti vyrostou během asi 70 dnů, kdy jsou schopni letu a opouštějí hnízdo; pohlavně však až po třech letech života.

Čápi patří mezi tažné ptáky. Zimovištěm čápa černého je ve většině případů jižní Afrika. Sledováním těchto ptáků na zimovišti se již pár let zabývá projekt Českého rozhlasu, Africká odysea, nyní Nová odysea. O tom ale někdy příště, tento článek má totiž jiný úkol a to informovat vás o právě probíhajícím sčítání u nás hnízdících čápů černých.

Kam se obrátit?

Pokud se tedy ve vašem okolí náhodou čáp černý vyskytuje, určitě ho sledujte a své poznatky prosím zašlete organizátorům. Stačí vyplnit on-line formulář na adrese: www.nature.cz/capcerny. Zde se dozvíte bližší informace k dotazníku. Nyní v srpnu již budou mláďata vyvedená z hnízd. Podle toho, že se v lokališti vyskytují vyvedená mláďata se dá usoudit, že v této lokalitě jejich rodiče úspěšně zahnízdili, i když jste nenalezli hnízdo.

Za případnou pomoc děkují organizátoři akce:
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Česká společnost ornitologická
Český svaz ochránců přírody
Lesy České republiky s.p.

O výsledcích sčítání čápa černého v České republice Vás budeme na stránkách Přírody informovat po ukončení této akce.

Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.czautor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
11. srpna 2004


Diskuze k článku „Sčítání čápa černého v České republice“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.