Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Od roku 2003 se pokácelo přes 106 tisíc stromů v alejích kolem silnic

autor: Petr Kadlík
Podle průzkumu sdružení Arnika se za posledních pár let pokácelo celkem 106 670 stromů podél silnic II. a III. třídy. Místo nich se vysázelo na jiných místech pouze 63196 stromů.

Pro srovnání, roku 1828 byla dokonce vyhlášena povinnost sázet stromy u nových císařských silnic z důvodů hospodářských, estetických a orientačních. Tehdejší hospodáři věděli, že stromy nejenom jasně vyznačují cestu, ale zároveň jí chrání před ostrým sluncem a prodlužují tím i její životnost. V zimě zase stromořadí jasně ukazovala, kudy pod sněhem vede cesta.

V dnešní době má stromořadí další důležitou funkci - zachycují prachové částice které produkují především vznětové motory nebo spotřebovávají velké množství oxidu uhličitého. Přesto se stromy dále kácí. Dlouhou dobu až do roku 2009 měli silničáři dokonce výjimku, kdy mohli stromy kácet i bez povolení. V současné době se o udělení výjimky opět uvažuje...

PS: přiznávám se že jsem aktivní řidič, přesto s kácením stromů kolem silnic nesouhlasím. Stromy u silnic nejsou samy o sobě nebezpečné, nebezpeční jsou pouze řidiči kteří porušují pravidla bezpečné a rozumné jízdy.

Pokud si o mizejících stromech kolem silnic chcete přečíst více, tak navštivte web Arnika.org.

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
28. července 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.