Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa seznámil senátory se základní koncepcí nového zákona o NP Šumava

autor: Ministerstvo životního prostředí
V rámci projednávání petice za účinný boj s kůrovcem představil ministr Tomáš Chalupa na půdě Senátu základní obrysy připravovaného zákona o Národním parku Šumava, který přinese jasnou definici jednotlivých zón.

4.8.2011 „Šumava patří k českému národnímu dědictví. Její součástí je nejen příroda, ale i lidé, kteří tam žijí. Téměř každý týden za nimi na Šumavu jezdím a setkávám se se starosty, zástupci krajů, místními obyvateli i ekology a vnímám, že problém není zdaleka vyřešen. Co Šumava potřebuje ze všeho nejvíc, je jasný zákon. Platit by měl po dobu desítek let a parku by měl dát stabilní a dlouhodobé řešení. Nesmí se znovu opakovat situace, že s příchodem nového ministra se bude vždy měnit strategie péče,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

Nový zákon rozděluje park na tři zóny. Do první bezzásahové zóny bude patřit cca čtvrtina území parku. Druhá zóna bude rozdělena na dvě části – na část A a část B. Část A bude vedení parku přesně stanoveným způsobem a podle časového plánu systematicky připravovat na vstup do první bezzásahové zóny. Část B na vstup do první zóny připravována nebude, místo toho zde bude povinnost zasahovat proti škůdcům. Třetí zóna bude určena k trvalému rozvoji místních obcí.

Ministr Tomáš Chalupa pozval zástupce krajů, obcí, vědecké veřejnosti, politických stran a ekologických sdružení Zachraňme Šumavu a sdružení ŠumavaPro na jednání o dlouhodobé strategii parku už na 25. srpna.

Ministerstvo životního prostředí v současnosti pracuje na jednotné koncepci všech národních parků (současných i plánovaných). Řešení situace na Šumavě by tak mohlo sloužit jako modelový příklad pro další postup v ochraně přírody na území ostatních národních parků.autor:
datum vydání:
5. srpna 2011


Diskuze k článku „Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa seznámil senátory se základní koncepcí nového zákona o NP Šumava“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!