Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Čistička vody jako zdroj elektřiny

autor: Petr Kadlík
Na čištění vody se spotřebuje množství energie. Dal by se ten proces obrátit, aby naopak samotný proces biologického čištění vody elektřinu vyráběl?

Zdá se to jako sci-fi, ale přesně na tomto princiou už několik let úspěšně pracuje Bruce Logan a jeho tým z Penn State University. Číštění vody je stejně jako teď založeno na bakteriích rozkládajících organický materiál, ale elektrony vylučované bakteriemi jsou využity pro výrobu elektrické energie.

Zachycování elektronů probíhá ve speciálním "palivovém článku" pomocí uhlíkových vláken. Systém může být dokonce lehce změněn z "odpadní elektrárny" na levný zdroj vodíku, stačí jen v systému zvýšít napětí z vnějšího zdroje.

Podle předpokladu vývojového týmu by technologie výroby elektřiny z odpadní vody měla být pro veřejnost dostupná do deseti let.

Zdroj informací: Ekobydleni.eu

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
23. srpna 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.