Outdoor 11 - ohřívače a teplo

autor: Antonín Lágner
Je sice léto, ale i v těchto dnech se narazí na situace, kdy je vysloveně "sprostá" zima. Vždyť před pár dny bylo kolem 7°C v noci, což je na léto poměrně nízká teplota.

Každý kdo čeká, že by se mohl dostat do situace kdy je třeba rychle vhodným způsobem ohřát organismus by se měl předem dostatečně připravit. Může se jednat o situace, kdy se velmi rychle mění počasí, promočení šatů, nebo může jít i o úraz. Teplo je pro organismus velice důležité. Má vliv na fungování organismu jako takové a mimo to ovlivňuje i naší psychiku. Nejprve bych rozdělil zdroje tepla na skutečné zdroje aktivního tepla, a na pomůcky které nás ohřejí tím, že zabrání aby nám zbývající tělesné teplo jen tak unikalo pryč.

Pasivní ohřátí

Do této skupiny patří všechny možné přikrývky, deky, oblečení apod.. S oblečením je to všelijaké. Některé moderní materiály jsou sice úžasně teplé, ale když se namočí tak svoji tepelně izolační schopnost rychle ztrácí. Naopak jsou materiály, které i úplně mokré hřejí. K těm patří třeba acryl anebo také klasická vlna. V této skupině bych ale chtěl vyzdvihnout hliníkové záchranné folie. Seženete je skoro ve všech sportech, lověnách, armyshopech, ale také v některých lékařských potřebách. Po koupi dostanete malý slisovaný balíček obsahující velmi tenkou folii z hliníku, někdy i různě obarvenou o velikosti asi 3x2 metry - tedy dostatečnou pro pořádné zabalení. Tato folie odráží lidským tělem vyzařované IR paprsky zpět a brání jejich úniku. Velice dobře se s tím dá zahřát a v batohu nebo kapse nezabere skoro žádný prostor. Malou nevýhodou je, že se díky své tenkosti snadno trhá. Nedá se s ní tedy snadno chodit a navíc ji po použití už nikdy nezabalíte do původní velikosti.

Aktivní zdroje tepla

Uhlíkové ohřívače: jedná se o malou plechovou krabičku, která má uvnitř ohnivzdorné lůžko. Do něj se vkládá zapálená uhlíková tyčinka. Ta by měla hořet po dobu asi 2 hodin. Z osobní zkušenosti ale moc nedoporučuji. Uhlík velice často uhasíná a i při hoření je jeho tepelný projev velmi nevýrazný. Moc se od něj neohřejete a přitom je provoz celkem drahý.

Benzínové ohřívače
Opět to vypadá jako malá plechová krabička, v horní části s děrovaným víčkem. Provoz je na technický benzín, ale funguje skoro na vše co hoří. Benzín se nalije do určených míst a zapálí se hořáček. Jedná se o docela silný zdroj tepla, ale má nevýhodu, že po zapálení již nejde uhasit. Doba hoření je asi 10 hodin. Osobně jsem benzínový ohřívač nevlastnil a názory mých známých se na něj různí. Jedni si ho pochvalují a jiní tvrdí že v místě uložení byl žár až nepříjemný a o kousek dál již jeho vliv nebyl žádný. Je tedy na Vás jestli jej odzkoušíte a případě se s námi podělíte o své zkušenosti v debatě.

Gelové ohřívače
Různě velký polštářek naplněný jakýmsi gelem, uvnitř kterého je plíšek velikosti mince. K aktivaci dochází po stlačení plíšku, kdy gel začíná rychle krystalizovat. Při tomto procesu se polštářek ohřeje a pak postupně chladne. Doba chladnutí záleží na velikosti polštářku a na okolní teplotě. Tento sáček má výhodu poskytováním optimální teploty, navíc ho lze použít opakovaně. Jednoduše se po použití vloží asi na 10 min do vroucí vody a je opět připraven k použití. Osobně mohu jen doporučit. Jak cena cca 100 Kč, takže jeho užitná hodnota je příznivá.

Chemické ohřívače
Jedná se o papírový pytlík naplněný sypkou směsí různých chemikálií, který je zabalen neprodyšně v plastovém sáčku. Pro použití stačí pytlík vyjmout z plastového obalu a směs promnout. Poté by se měla spustit reakce, která nám dá teplo až 6 hodin. Chemický ohřívač je dobré řešení na delší dobu. Po použití je ale sáček znehodnocen a nezbývá než jej vyhodit a koupit si nový.

Existují i jiné způsoby jak se zahřát, a tak jako vždy tento článek nevystihuje veškeré způsoby. Což ostatně ani nelze, ale nabízí jen přehled těch nejzajímavějších, nejběžnějších a hlavně takových, které se dají uplatnit vždycky. A pamatujte: ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM!autor:
datum vydání:
7. září 2004


Diskuze k článku „Outdoor 11 - ohřívače a teplo“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!