Zoo Praha bude mít pavilon Evropského významu

autor: Martin Singr
Sloni v Zoo Praha se budou brzy stěhovat do nového pavilonu. Díky němu se zoologická zahrada zařadí mezi špičku v Evropě. Ten stávající, ve kterém sloni žijí již od sedmdesátých let, totiž již delší dobu nevyhovoval.

Rozsáhlá expozice pro slony je jen částí nového komplexu, budou zde také prostory pro hrochy a antilopy. Vše by mělo být dokončeno na jaře 2013, kdy pavilon navštíví první návštěvníci. „Budeme zde mít obrovský komplex, který nám Evropa může závidět,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Tento charakter stavby dostává zahradu na Evropskou úroveň. Zahrada si to zaslouží a ocení to i návštěvníci,“ dodala Helena Chodomelová, pražská zastupitelka a radní.

Na stavbu přispěli i návštěvníci

Na výstavbu komplexu se našly finance v rozpočtu města, vhod přišly i peníze od desítek tisíc návštěvníků, kteří dobrovolně věnovali přes 40 milionů korun. Městu i návštěvníkům ředitel děkuje. Zbývá ještě dokončit prostory pro hrochy a vybudovat venkovní expozice, pak bude největší stavba v historii pražské zoo hotová.

Pavilon budou již za pár dní obývat pražští sloni: samec Mekong a samice Gulab a Shanti. Brzy k nim přibudou také dva sloni ze zahraničí, z Rotterdamu. To nebylo dříve možné, starý pavilon totiž svými parametry neodpovídal současným požadavkům na chov slonů. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) doporučuje pro samice 200 m2 a pro samce 50 m2 vnitřních prostor. Ve starém Pavilonu velkých savců je k dispozici pouze společné stání samic o ploše 95 m2 a stání samce o rozloze 49 m2. Starý pavilon má i další nedostatky, například je problematické zajišťovat tepelnou pohodu. Podle Bobka je starý pavilon v dezolátním stavu.

Impulzem pro zahájení přípravy výstavby nového pavilonu slonů byla povodeň v létě roku 2002. Vzhledem k obtížné evakuaci bylo jasné, že je třeba, aby tato zvířata „bydlela“ na kopci. Vlastní zahájení stavby pak bylo v září 2010.

Až deset slonů v pavilonu

Pokud se těšíte, že si pohladíte slony, budete nejspíš zklamáni. Do pavilonu bude možné nahlédnout pouze z vyhlídky, ke které povede visutá lávka. Prostorný pavilon je určen pro skupinu až deseti slonů indických včetně dvou dospělých samců a několika mláďat. Sloni zde mají bazén, nechybí ani pískoviště a další zařízení pro potřeby slonů. Podlahy jsou částečně vyhřívané. V mrazech bude teplo zajišťovat i soustava zářičů pod stropem, o vytápění se stará plynová kotelna. Sloni ale budou stejně většinu času venku. Zde budou zejména slonice s mláďaty. Pokud to chov umožní, bude s nimi i samec. Výběh samic, který vytvoří iluzi otevřené krajiny s vodním tokem, bude pro slony jejich přirozeným prostředím. Návštěvníci je uvidí hned z několika vyhlídek. Součástí budou ostrůvky zeleně a velký bazén s mělčinou i hlubší vodou pojatý jako přírodní nádrž. Členitý výběh poskytne slonům příležitost zaměstnat se zajímavými činnostmi.

Po celém obvodu expozice povede Naučná stezka, která představí slony v širším kontextu než pouze jako živočišný druh. Návštěvníci zde najdou informace jak o slonech z pražské zoo, tak i o prostředí, v němž sloni žijí ve své domovině.

Železa jako tři tanky

Na výstavbu nového pavilonu bylo použito 120 tun železa. To je pro představu stejně jako 3 tanky T72. Zbyněk Šíša ze Zoo Praha říká, že se při stavbě myslelo na možné budoucí trendy v chovu zvířat v zoo a proto se použilo tolik železa. Spotřebovalo se také 5 000 tun betonu. Celkové pojetí umožní kontaktní chov i tzv. chráněný kontakt, podle konkrétních jedinců ve skupině.

A co tedy bude se starým pavilonem?

Byl to první pavilon na světě, kde bylo možné sledovat slony nejen klasicky ze země, ale také ze shora. Zbourá se? Mohutné, místy i 60 centimetrů silné železobetonové stěny z kvalitního betonu nebude snadné zrušit, nemluvě o nepořádku, hluku a finanční stránce celého procesu. Vznikne zde expozice Amazonie, kde za pár dní vyprší termín pro odevzdání návrhů do architektonické soutěže.

Obrazy talentované umělkyně

U příležitosti setkání s novináři byly odhaleny také první obrazy umělkyně, která má podle Bobka velkou budoucnost. Dřívější hvězda celovečerního filmu „Poplach v oblacích“, slonice Shanti, namalovala několik obrazů. Bylo to však za asistence chovatelky Veroniky Štruplové, která pomáhala Shanti vést chobot se štětcem. Obrazy se v budoucnu vydraží a výtěžek pomůže – jak jinak – opět zvířatům.

V New Yourku se podobné obrazy slonů draží v přepočtu za stovky tisíc korun.„Shanti jde přirovnat k malému dítěti, pozornost na plátno udrží asi patnáct minut, pak jí to přestane bavit, je nervózní a nejradši by snědla všechnu odměnu, kterou jí za to dávám a odešla by,“ říká chovatelka. Je ale znát, že i za patnáct minut lze vytvořit hodnotná díla.autor:
datum vydání:
12. dubna 2012


Diskuze k článku „Zoo Praha bude mít pavilon Evropského významu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!