Přijďte s námi otevřít již 50. přírodní lokalitu! Buďte Blíž přírodě v Lysolajích!

autor: Ing. Ivana Vybíralová
Hlavní sezóna dovolených je nepochybně za námi, ale období výletů a cyklovýletů zdaleka ne. S programem NET4GAS Blíž přírodě můžete objevovat krásy Česka celých dvanáct měsíců. Letos vás zveme do dalších osmi nových lokalit, které se nacházejí na různých místech České republiky. Navíc v září můžete spolu s námi slavnostně otevřít již padesátou z nich. Dne 20. 9. se na Vás těšíme v přírodní památce Housle, nedaleko hlavního města. Buďte s námi Blíž přírodě a bavte se!

Městská část Prahy 6 – Lysolaje – je samosprávným celkem již od roku 1227. Ač byla o několik staletí později připojena k hlavnímu městu, uchovala si svůj venkovský ráz a romantickou okolní krajinu. Také proto jsou Lysolaje považovány za biokoridor hlavního města Prahy. Na jejich území se nachází například přírodní památka s významným geomorfologickým útvarem – Housle. Rokle o své délce 250 metrů, místy hluboká až 30 metrů, se stala útočištěm řady živočišných druhů, především hmyzu, a některých vzácných rostlin (např. třešeň křovinná).

Trasou rokle, která svým tvarem připomíná (nejmenovaný) smyčcový nástroj, Vás od 20. září bude provázet nová naučná stezka o deseti informačních tabulích. Každá z nich poukazuje na jinou zajímavost a pozorný návštěvník se tak dozví informace nejen o přírodě, ale zároveň o charakteru a historii obce, o vzácných rostlinách, hmyzu a také o místní „zázračné studánce“. (Podle staré legendy touto studánkou totiž vyvěrá voda, jejíž pramen prý vytryskl v době velkého sucha jako odpověď na modlitby lidí, kteří vzývali Panu Marii. O několik let později, roku 1863 na tomto místě pak místní rolník nechal jako poděkování vystavět kapličku. Od té doby pramen studánky představuje pitný zdroj pro Lysolaje a zdejší kaplička patří k často navštěvovaným cílům místních občanů.)

Jubilejní přírodní lokalitu Lysolaje pro Vás zpřístupníme již 20. září. Neváhejte a přidejte se k nám. Dopolední program začíná od 10.00 h a odpoledne si naučnou stezku společně projdeme opět v 16.00 h. Čeká Vás příjemná procházka lokalitou Housle, mnoho soutěží pro malé i velké a samozřejmě dobrá nálada a něco na zub! Více informací najdete na www.blizprirode.cz

Vedle Lysolajské lokality v letošním roce přivítá návštěvníky dalších osm lokalit v rámci celé České republiky. Jejich sérii před jubilejní lokalitou odstartovala nová naučná stezka s názvem Kolo. Ta byla veřejnosti otevřena koncem letních prázdnin nedaleko Uherského Hradiště, v obci Slavkov. Dalších sedm lokalit bude zpřístupněno do konce měsíce října, přičemž je můžete najít například na Pardubicku, Ostravsku, Českobudějovicku či v okolí Brna. Přesné datum otevření naučných stezek a podrobnější informace o lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.

Fotogalerie k článkuPozvánka - klikněte pro zobrazení detailuHousle - klikněte pro zobrazení detailuHousle - klikněte pro zobrazení detailuHousle - klikněte pro zobrazení detailu


autor:
datum vydání:
10. září 2012


Diskuze k článku „Přijďte s námi otevřít již 50. přírodní lokalitu! Buďte Blíž přírodě v Lysolajích!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!