Darwinovy ceny - Evoluce v praxi

autor: Lenka Kadlíková
Charles Darwin v evoluční teorii uvádí, že díky přírodnímu výběru přežijí jen nejschopnější jedinci. Knížka Wendy Norhcuttové, která potěší každého vyznavače černého humoru, to potvrdí. Jejími hrdiny jsou totiž lidé, kteří vlastní hloupou nebo mimořádně pošetilou volbou tímto přírodním sítem propadli.

"Většina z nás instinktivně ví, že větička 'věř mi a zapal tu rozbušku' je předzvěstí katastrofy. Držitelé Darwinovy ceny to netuší. Většina lidí má dost rozumu, aby všude nemusela viset upozornění typu - 'Pozor káva je vařící!' Držitelé Darwinovy ceny takovou soudností vybaveni nejsou."

Takto začíná tato velmi trefně napsaná knížka plná pravdivých příhod lidí, kteří například chtějí provozovat rodeo na dravé kosatce, zabijí se při hodu manželky z balkónu, či je usmrtí elektrický proud při pokusu ukrást měděnou trubku. Mezi lidmi jsou (vlastně byli ;-) i takoví borci, kteří pro pár mincí skočí do Grand Canyonu, nebo pro trochu slávy a uznání zapálí dům, aby ho pak jako profesionální hasič s velkou slávou uhasil.

Darwinovu cenu získala také skupinka hráčů ruské rulety, kteří tuto hru hrály s nevybuchlou minou, či pár, který provozoval sex v rychle jedoucím autě (podotýkám v autě byli jen oni dva). Cenu zajisté zaslouženě získal i muž, který zemřel na otravu vlastními střevními plyny.

Než se ponoříte do čtení nejen těchto, ale i mnoha dalších příhod, dozvíte se více o tom, jakým způsobem lze tuto cenu získat. Radím vám ale, raději se o získání nesnažte. Možná se ptáte, proč zrovna název Darwinovy ceny. Jak známo, pan Charles Darwin vzkřísil teorii evoluce, která pojednává o přizpůsobivosti každého druhu svému okolí, které se mění. Knížka a autorčina internetová stránka věnovaná Darwinovým cenám se humornou formou snaží poukázat na to, jak se zákony evoluce uplatňují i v případě jedinců našeho biologického druhu.

Já osobně nejsem velkým příznivcem černého humoru, ale musím říci, že mě tato knížka vydaná nakladatelstvím Motto velmi pobavila. Plně ji vystihuje citát Alberta Einsteina ze zadní strany obálky:"Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím vesmírem si nejsem tak jistý."

Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství MOTTOautor:
datum vydání:
7. ledna 2005


Diskuze k článku „Darwinovy ceny - Evoluce v praxi“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!