Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Darwinovy ceny - Evoluce v praxi

Charles Darwin v evoluční teorii uvádí, že díky přírodnímu výběru přežijí jen nejschopnější jedinci. Knížka Wendy Norhcuttové, která potěší každého vyznavače černého humoru, to potvrdí. Jejími hrdiny jsou totiž lidé, kteří vlastní hloupou nebo mimořádně pošetilou volbou tímto přírodním sítem propadli.

Darwinovy ceny - klikněte pro zobrazení detailuDarwinovy ceny "Většina z nás instinktivně ví, že větička 'věř mi a zapal tu rozbušku' je předzvěstí katastrofy. Držitelé Darwinovy ceny to netuší. Většina lidí má dost rozumu, aby všude nemusela viset upozornění typu - 'Pozor káva je vařící!' Držitelé Darwinovy ceny takovou soudností vybaveni nejsou."

Takto začíná tato velmi trefně napsaná knížka plná pravdivých příhod lidí, kteří například chtějí provozovat rodeo na dravé kosatce, zabijí se při hodu manželky z balkónu, či je usmrtí elektrický proud při pokusu ukrást měděnou trubku. Mezi lidmi jsou (vlastně byli ;-) i takoví borci, kteří pro pár mincí skočí do Grand Canyonu, nebo pro trochu slávy a uznání zapálí dům, aby ho pak jako profesionální hasič s velkou slávou uhasil.

Darwinovu cenu získala také skupinka hráčů ruské rulety, kteří tuto hru hrály s nevybuchlou minou, či pár, který provozoval sex v rychle jedoucím autě (podotýkám v autě byli jen oni dva). Cenu zajisté zaslouženě získal i muž, který zemřel na otravu vlastními střevními plyny.

Než se ponoříte do čtení nejen těchto, ale i mnoha dalších příhod, dozvíte se více o tom, jakým způsobem lze tuto cenu získat. Radím vám ale, raději se o získání nesnažte. Možná se ptáte, proč zrovna název Darwinovy ceny. Jak známo, pan Charles Darwin vzkřísil teorii evoluce, která pojednává o přizpůsobivosti každého druhu svému okolí, které se mění. Knížka a autorčina internetová stránka věnovaná Darwinovým cenám se humornou formou snaží poukázat na to, jak se zákony evoluce uplatňují i v případě jedinců našeho biologického druhu.

Já osobně nejsem velkým příznivcem černého humoru, ale musím říci, že mě tato knížka vydaná nakladatelstvím Motto velmi pobavila. Plně ji vystihuje citát Alberta Einsteina ze zadní strany obálky:"Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím vesmírem si nejsem tak jistý."

Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství MOTTO

Debata k článku 'Darwinovy ceny - Evoluce v praxi'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Šembera

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz