Kniha Divoká příroda Prahy a blízkého okolí (Průvodce)

autor: Lenka Kadlíková
Průvodce tou částí pražské přírody, o kterou se nikdo nestará, málokdo ji zná a skoro nikdo ji nemá rád.

Při výletech do městské a příměstské krajiny už nevystačíme se zažitými hesly z turistických map a průvodců. Nastoupila nová divočina, která vzniká tam, kde se lidským aktivitám přestalo dařit, a šance se chopila vegetace. Často to jsou nepřehledné lesíky a křoviny nepůvodních, k nám přivandrovalých druhů, většinou porůstající popínavými liánami. Nebo také výsadby okrasných dřevin, které se pak mísí s tím, co nikdo nevysadil, nebo vegetace kolejišť.

Psát průvodce novou divočinou, tedy místy, která se velmi rychle proměňují, je obtížný úkol. Geolog Radek Mikuláš a botanik Jan Šturma si vybrali, popsali a fotografovali několik desítek míst v Praze a v jejím okolí, nad kterými se zájemcům o přírodu tají dech, ať už zděšením a hrůzou, nebo obdivem.

EAN: 9788020023964
Vydavatel: Academia
Rok vydání: 2015
Počet stran: 212
ISBN:978-80-200-2396-4
Autor: Radek Mikuláš
Vazba: vázaná
Knihu lze koupit na www.academiaknihy.cz

Ukázka z knihy:


Putování pražskými pralesy

Zkuste projít drsnou divočinou pražských pralesů! Najdete jich tu hned několik desítek… a vlastně to většinou nejsou pralesy, protože jejich stáří bývá do sta let. Vyznačují se však mnohem spontánnějším chováním, prudší dynamikou a obtížnější prostupností než beskydské Mionší či křivoklátský Kohoutov…

Pražské pralesy vznikají často mezi domy, na opuštěných skládkách či na ruinách starých továren nebo metamorfózou opuštěných sadů, zahrad a luk. Nezřídka bývají akátové (Robinia pseudacacia), s jasanem (Fraxinus excelsior), pajasanem žláznatým (Ailanthus altissima) a bezem (Sambucus nigra) v podrostu. Ekologie akátových pralesů je velmi vyhraněná: vysoký obsah dusíku v půdě znemožňuje život většině rostlin kromě několika agresivních dominant – kopřiv (Urtica dioica, U. urens), vlaštovičníku (Chelidonium majus) a chytlavého svízele přítuly (Galium aparine). Výborně se tu daří hlemýžďům, jejich vybělené ulityautor:
datum vydání:
9. dubna 2015


Diskuze k článku „Kniha Divoká příroda Prahy a blízkého okolí (Průvodce)“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!