Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Franto, nejsou ti lidé divní?

autor: redakce Příroda.cz
Na to se ptal Bůh svatého Františka, patrona a ochránce přírody. Byl totiž zmatený z toho, jak se lidé chovají a kam zmizely pampelišky nebo sedmikrásky. Přepis celého rozhovoru mezi Bohem a svatým Františkem najdete v článku.

Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě. Co se to tam dole na Zemi děje? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouho kvetoucích květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že všude uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou jen zelené fleky :-(

Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.

Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. To opravdu chtějí tihle Příměšťáci aby tam rostla jen tráva?

Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí určitě způsobí, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.

Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile tráva trochu povyroste, hned jí sekají. Někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Oni jí sekají? Takže jí suší jako potravu pro zvířata, to je hezké.

Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí jen hrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Copak je to cenné jako myrha nebo kadidlo? Prodávají to?

Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni trávu hnojí aby rostla. A když roste, tak jí sekají a platí za to, aby se jí zase zbavili?

Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když ustane déšť a začne horko a sucho. Takové počasí dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim tak hodně práce.

Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.

Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost, který obohatí půdu. Je to přirozený cyklus života.

Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho Příměšťáci spadané listí hrabou na velké hromady a opět platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co dělají, aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem? Půda přece musí být vlhká a nespečená!

Sv.František: Po tom co vyhodí listy kupují v igelitových pytlích něco, čemu říkají mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.

Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?

Sv.Kateřina: "Blbý a blbější" Pane. Je to opravdu hloupý film o...

Bůh: Dobře, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka.

Nejsme autoři tohoto textu. Text volně koluje internetem v několika verzích a pravého autora dnes již asi nikdo nezjistí. Přišel nám ale velmi výstižný k již několik let trvající módě 'anglických trávníků' a proto jsme se rozhodli zveřejnit i u nás.

autor:
redakce Příroda.cz
email: info@priroda.cz

datum vydání:
21. dubna 2015


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.