Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Franto, nejsou ti lidé divní?

Na to se ptal Bůh svatého Františka, patrona a ochránce přírody. Byl totiž zmatený z toho, jak se lidé chovají a kam zmizely pampelišky nebo sedmikrásky. Přepis celého rozhovoru mezi Bohem a svatým Františkem najdete v článku.

Volně kvetoucí louka - klikněte pro zobrazení detailuVolně kvetoucí louka, autor: Petr Kadlík, http://www.priroda.cz Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě. Co se to tam dole na Zemi děje? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouho kvetoucích květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že všude uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou jen zelené fleky :-(

Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.

Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. To opravdu chtějí tihle Příměšťáci aby tam rostla jen tráva?

Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí určitě způsobí, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.

Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile tráva trochu povyroste, hned jí sekají. Někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Oni jí sekají? Takže jí suší jako potravu pro zvířata, to je hezké.

Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí jen hrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Copak je to cenné jako myrha nebo kadidlo? Prodávají to?

Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni trávu hnojí aby rostla. A když roste, tak jí sekají a platí za to, aby se jí zase zbavili?

Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když ustane déšť a začne horko a sucho. Takové počasí dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim tak hodně práce.

Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení. Podzimní listí - klikněte pro zobrazení detailuPodzimní listí

Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost, který obohatí půdu. Je to přirozený cyklus života.

Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho Příměšťáci spadané listí hrabou na velké hromady a opět platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co dělají, aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem? Půda přece musí být vlhká a nespečená!

Sv.František: Po tom co vyhodí listy kupují v igelitových pytlích něco, čemu říkají mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.

Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?

Sv.Kateřina: "Blbý a blbější" Pane. Je to opravdu hloupý film o...

Bůh: Dobře, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka.

Nejsme autoři tohoto textu. Text volně koluje internetem v několika verzích a pravého autora dnes již asi nikdo nezjistí. Přišel nám ale velmi výstižný k již několik let trvající módě 'anglických trávníků' a proto jsme se rozhodli zveřejnit i u nás.

Debata k článku 'Franto, nejsou ti lidé divní?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zima

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz