Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zdivočelí koně pobíhají i na Sardinii

autor: Gabriela Šedivcová
Sardinie je díky svým nádherným plážím a divokým zátokám často nazývána Evropským Karibikem. Vždyť i podmořský život je zde až neobvykle zachovalý. Věděli jste však, že na Sardinii můžete obdivovat i zdivočelé koně?

Na náhorní plošině v okolí Giara di Gesturi žije až 600 zdivočelých koní. Nejedná se o koně Převalského, které jsou u nás jako volně žijící plemeno asi nejznámější. Na rozdíl od divokých převaláků byli jejich předkové v minulosti více či méně domestikováni. Stejně tak se řadí mezi zdivočelé koně například mustangové v Severní Americe nebo camargové ve Francii.

Koně z náhorní plošiny jsou menšího vzrůstu a lidskou péči rozhodně nevyhledávají. Nejsou nebezpeční ani extrémně plaší. Nemají důvod, turisté zde zatím dodržují předepsaná pravidla. Může být oříšek je najít, ale správci parku jsou ochotní poradit.

Příroda je mocná a příroda si umí poradit. Tohle přesně Vás napadne při jejich pozorování. Na první pohled nejeví žádné znaky nespokojenosti. Po poměrně dosti kamenitém povrchu chodí naprosto spolehlivě. Kopyta mají pravidelná, možná mírně podsunuté patky a delší špičky, ale celkový dojem je daleko lepší než u kdejakého sporťáka s pravidelnými úpravami. Při spásání trávy nenaklánějí hlavu do stran, tráva jim nevypadává – nic co by značilo nedostatečnou zubní péči. Březí klisny mohou působit poněkud hubeněji, ale při pohledu na ostatní jedince je jasné, že je to spíše pokročilým stavem březosti a neosvalením hřbetu. Hříbata se mají čile k světu, hrají si, pobíhají kolem matek. Až později si lehnou a odpočívají.

Stádo je věkově vyvážené, starší a dominantnější zástupci občas naznačí mladším, kde je jejich místo, jinak vše probíhá v poklidu. Koně přirozeně migrují, prostoru mají dost, takže se stáda vzájemně zbytečně neohrožují. Jejich pohyb je možné monitorovat podle výkalů, které zanechávají na cestičkách i v houštinách. Okem viditelní parazité se v čerstvých kobylincích nevyskytují.

Zdivočelé koně opravdu stojí za to vidět. Uvědomíte si, jak harmonicky fungují i s minimálními zásahy člověka. A pokud se nechystáte zrovna na Sardinii, je možné je spatřit kromě Francie i v Řecku a v neposlední řadě v České republice! Do bývalého vojenského prostoru v Milovicích bylo vypuštěno stádo exmoorských poníků, aby zde spásali neudržované porosty, ale o tom někdy příště…

autor:
Gabriela Šedivcová

datum vydání:
29. května 2015


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.