Naše příroda v podzimním hávu – 5/15

autor: Mgr. Vendula Pávková
Podzimní číslo Naší přírody přináší opět množství rozmanitých článků, ovšem ne jen těch podzimních. Dozvíte se, jak je to u nás s ježky, jaká zvěř se toulá v chladném období roku po lese, něco více o octomilkách, které sice všichni známe, ale nic moc o nich nevíme. Najdete tam i krásný článek o komárech, v létě notně proklínaných dotěrech, kteří ovšem také mají své důležité místo na Zemi. Nechte se zlákat na výlet do podzimních Žitavských hor, nebo do křivoklátských lesů za jeleny. A dozvíte se také, co to je, když „je to chlupaté a má to 8 nohou“… Protože se blíží konec roku, můžete si už objednat kalendář Naší přírody, který má letos podtitul „Energie v přírodě“. Hlavně ale nezapomeňte, že už jen do 18. října můžete posílat své fotografie z přírody do naší fotosoutěže!


Když se řekne ježek …

Ježci to měli s lidmi odjakživa těžké: již staří Římané obchodovali s jejich kožkami, neboť se v té době používaly jako soukenické štětky a hřebeny (tzv. vochlice). Také se věřilo, že maso, sádlo a dokonce popel z ježků jsou léčivé. Naštěstí lidé jsou dnes vzdělanější a ježci chráněni. Je to dobře. Ačkoli ježkům zřejmě vyhubení nehrozí, je patrné, že dochází k jejich úbytku. Na některých místech začínají být dokonce vzácní.

Jasná mysl v temném hávu...

Ačkoliv kavka obecná osidluje prakticky celé české území, její počty u nás v nedávné minulosti dramaticky klesly. Dokonce figuruje na seznamu silně ohrožených druhů. Dnes už ji v přirozeném prostředí nenajdeme. Postupně se stáhla do větších měst, včetně Prahy, a z některých koutů země zcela vymizela. Původně plachý pták se proměnil v sebejistou měšťanku, která se suverénně proplétá davem a pro svačinu si nezdráhá přiskočit až k vám. Dokonce nepohrdne ani odpadky.

Octomilka – malá velká moucha

Drosophila neboli octomilka, jinak také známá pod názvy jako banánová, octová či ovocná muška. Kdo by ji nikdy neviděl či neznal?! Zvlášť když doma zapomenete kousek ovoce, zeleniny, otevřenou láhev s octem či nějakou sladkou limonádou. Stačí chvilka a zbytek potraviny začne kvasit a rozkládat se. Ideální prostředí pro tyto malé zástupce dvoukřídlého hmyzu.

Obsah čísla 5/15

Zimní tuláci / Alena Říhová
Když se řekne ježek … / Denisa Mikešová
Ze života komárů / Hana a Vladimír Motyčkovi
Jasná mysl v temném hávu… / Alena Říhová, David Říha
Octomilka – malá velká moucha / Marek Velechovský
Žluťuchy v jihomoravském luhu / Mladen Kaděra
Taktika lovu našich opeřenců / Jaromír Zumr
Podzimní krásy Žitavských hor / Martin Janoška
Libušínské proměny / Jan Moravec
Rajská zahrada rostlin a živočichů – poetická kamenná loď plující po travnatých vlnách lužní louky / Zdenka Štefanidesová
Křivoklátskými hvozdy za jelení říjí / Marek Mejstřík
Špaček romantik / Denisa Mikešová
Poznáváme naše hřibovité houby – hřib přívěskatý / Michal Mikšík
Silur – návrat teplých moří / Lukáš Kukal
Školní „kecy“ aneb když je to chlupatý a má to 8 nohou / Marek Velechovský
autor:
Mgr. Vendula Pávková

datum vydání:
5. října 2015


Diskuze k článku „Naše příroda v podzimním hávu – 5/15“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.