Zdravý vzhled trávníku a živiny až ke kořenům díky vertikutátoru

autor: Ing. Tereza Nováková
Péče o trávník je nesnadnou a komplexní záležitostí. Zvláště, pokud jej chcete udržovat bez chemie a šetrně k životnímu prostředí.

Naštěstí existuje známý stroj, který vám s údržbou trávníku výrazně pomůže – vertikutátor neboli provzdušňovač. Jak vertikutace trávníku funguje a jaké výhody vám přinese? Jaký model vám doporučujeme pořídit a proč dát vertikutaci přednost před jinými druhy péče o trávník? Vše se dozvíte na následujících řádcích.

Jak vlastně celý proces funguje?

Během vertikutace se lehce naruší kořeny rostlin. To trávník významně povzbudí k většímu větvení kořenového systému. Po takovém prořezání se vám někdy může zdát, že trávník bude nějakou dobu paradoxně vypadat hůře než před zásahem. Rozhodně se toho nelekejte, už po pár týdnech vyraší nové a zdravé travní výhonky. Vertikutací se navíc odstraní veškerá suchá tráva, která bránila přístupu vláhy a živin. Dojde tedy k celkovému provzdušnění travního porostu.


Jaké výhody mají vertikutátory a co od nich čekat?

První očividnou výhodou použití provzdušňovače je fakt, že celý proces je naprosto přirozený. Nenarušuje ekosystém travního porostu a jeho okolí žádnými cizorodými látkami, jako v případě použití chemických přípravků. Přirozeným prořezáním a provzdušněním trávníku je porost stimulován k regeneraci a zdravějšímu růstu, navíc se odstraní mech a plsť. Vertikutátor je také skvělým pomocníkem, pokud se chystáte na nový osev na ploše pokryté neudržovaným trávníkem.


Jaké vertikutátory vám doporučujeme?

Naším tipem je elektrický model o výkonu 1000 W od firmy Gardena a 1100W provzdušňovač od firmy Bosch. Oba dva jsou skvělými pomocníky všude tam, kde lidé touží po přirozené a šetrné údržbě trávníku. Díky kompaktnosti, snadné ovladatelnosti a vysokému výkonu vám navíc ušetří čas. Elektrické vertikutátory zvláště oceníte na velkých travnatých plochách, přijdou ale vhod i na menších pozemcích. Pokud už se nevyhnete použití chemických travních přípravků, neaplikujte je na celou plochu trávníku a zkuste co největší část zpracovat provzdušňovačem. Použitím vertikutátoru zabráníte kontaminaci travního ekosystému i okolní flory okolo domu chemií. Do vertikutátoru se rozhodně vyplatí investovat – sloužit vám bude dlouhá léta a spolehlivě nahradí řadu dalších nástrojů určených k údržbě trávníku.autor:
datum vydání:
12. července 2016


Diskuze k článku „Zdravý vzhled trávníku a živiny až ke kořenům díky vertikutátoru“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!