Tento fascinující tvoreček přežije téměř jakoukoliv globální apokalypsu

autor: Jiří Černý
#Milnesium tardigradum (želvuška) je nejen docela roztomilý, ale především neuvěřitelně odolný tvor. Můžete ho vystavit mrazu, dehydrataci, nebo třeba silnému UV-A záření – nic moc to s ním neudělá.

Želvušky sice dorůstají jen do velikosti cca 0,5 až 1,5 mm, ale jde o takřka nezničitelné organismy. Před několika lety vědci analyzovali jejich genom a zjistili, že 17,5 % svých genů „ukradli“ jiným druhům – což je samo o sobě docela zajímavé zjištění. Ještě zajímavější ovšem je, že bez problémů vydrží i 30 let bez jídla či vody, teplotní extrémy až do 150 stupňů Celsia atd.

Nyní vědci dospěli k závěru, že vyhynutí želvušek by mohly teoreticky způsobit pouze tři katastrofy, v důsledku kterých by došlo k odpaření oceánů: dopad velkého asteroidu, exploze supernovy či gama záblesk.

Všechny jsou ovšem z určitých důvodů velmi nepravděpodobné. Pokud jde o možnost kolize s asteroidem, v současné době známe jen několik vesmírných těles s hmotností dostačující k výše zmíněnému odpaření oceánů – a žádné z nich nebude protínat oběžnou dráhu Země. Supernova by se zase musela nacházet velmi blízko (totéž platí pro gama záblesk, který je ještě navíc vzácnější).

To, že želvušky dokážou přežít v opravdu mimořádně nehostinných podmínkách, kromě jiného představuje potěšující zprávu pro astrobiology.

„Je možné, že jinde ve vesmíru existují další příklady odolných druhů,“ konstatoval Rafael Alves Batista from Oxford University. „V tomto kontextu je skutečně případné hledat život na Marsu či v jiných koutech Sluneční soustavy. Jsou-li želvušky nejodolnějším kmenem na Zemi, kdo ví, co je tam venku?“

Pokud tedy nějaká apokalypsa v dohledné době skutečně nastane, může nás alespoň trochu utěšovat vědomí, že přestože zanikne obrovské množství druhů – možná i celé rody – život jako takový s největší pravděpodobností bude pokračovat.

Zdroj: Phys.org Foto: Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S, et al. (2012), CC BY 2.5témata článku:
autor:
datum vydání:
17. července 2017


Diskuze k článku „Tento fascinující tvoreček přežije téměř jakoukoliv globální apokalypsu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!