Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Tento fascinující tvoreček přežije téměř jakoukoliv globální apokalypsu

#Milnesium tardigradum (želvuška) je nejen docela roztomilý, ale především neuvěřitelně odolný tvor. Můžete ho vystavit mrazu, dehydrataci, nebo třeba silnému UV-A záření – nic moc to s ním neudělá.

Milnesium tardigradum - klikněte pro zobrazení detailuMilnesium tardigradum, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org Želvušky sice dorůstají jen do velikosti cca 0,5 až 1,5 mm, ale jde o takřka nezničitelné organismy. Před několika lety vědci analyzovali jejich genom a zjistili, že 17,5 % svých genů „ukradli“ jiným druhům – což je samo o sobě docela zajímavé zjištění. Ještě zajímavější ovšem je, že bez problémů vydrží i 30 let bez jídla či vody, teplotní extrémy až do 150 stupňů Celsia atd.

Nyní vědci dospěli k závěru, že vyhynutí želvušek by mohly teoreticky způsobit pouze tři katastrofy, v důsledku kterých by došlo k odpaření oceánů: dopad velkého asteroidu, exploze supernovy či gama záblesk.

Všechny jsou ovšem z určitých důvodů velmi nepravděpodobné. Pokud jde o možnost kolize s asteroidem, v současné době známe jen několik vesmírných těles s hmotností dostačující k výše zmíněnému odpaření oceánů – a žádné z nich nebude protínat oběžnou dráhu Země. Supernova by se zase musela nacházet velmi blízko (totéž platí pro gama záblesk, který je ještě navíc vzácnější).

To, že želvušky dokážou přežít v opravdu mimořádně nehostinných podmínkách, kromě jiného představuje potěšující zprávu pro astrobiology.

„Je možné, že jinde ve vesmíru existují další příklady odolných druhů,“ konstatoval Rafael Alves Batista from Oxford University. „V tomto kontextu je skutečně případné hledat život na Marsu či v jiných koutech Sluneční soustavy. Jsou-li želvušky nejodolnějším kmenem na Zemi, kdo ví, co je tam venku?“

Pokud tedy nějaká apokalypsa v dohledné době skutečně nastane, může nás alespoň trochu utěšovat vědomí, že přestože zanikne obrovské množství druhů – možná i celé rody – život jako takový s největší pravděpodobností bude pokračovat.

Zdroj: Phys.org Foto: Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S, et al. (2012), CC BY 2.5

Debata k článku 'Tento fascinující tvoreček přežije téměř jakoukoliv globální apokalypsu'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zvířecí sex ;-)

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz