Co to je? V umělé laguně v Kanadě byl nalezen obří „mozek“

autor: Jiří Černý
Je to lepkavé, slizké, a pokud byste to drželi v rukou, nejspíš by vám to připadalo jako poloprázdný basketbalový míč ze želatiny...

Tento záhadný útvar na první pohled připomíná obří mozek, ale ve skutečnosti jde o kolonii tvořenou bochnatkami americkými (Pectinatella magnifica). Tyto pozoruhodné organismy z kmene Bryozoa se vyskytují v různých sladkovodních nádržích, kde se živí planktonem.

Bochnatky se rozmnožují nepohlavně (zejména pučením) a v přírodě je lze vidět jen vzácně. Mají totiž vysoké nároky na čistotu i teplotu vody.

„Je to jako třídenní Jello (značka želé, pozn. red.) – trochu pevné, ale želatinové,“ uvedla Kathleen Stormont ze Stanley Park Ecology Society (SPES) v rozhovoru pro Vancouver Courier. „Mají velmi starou rodovou linii, která se po stovky tisíc let nezměnila.“

Fosilní záznamy skutečně ukazují, že zástupci výše zmíněného kmene Bryozoa žili v mořích už před 470 miliony let.

Pro úplnost dodejme, že na bochnatky teoreticky můžete narazit i u nás v Česku. Podle dostupných informací zde byly poprvé spatřeny v roce 1922. Asi největší šanci máte v Jižních Čechách, které jsou proslulé vysokým počtem rybníků i zatopených pískoven.

V případě zájmu si ale pospěšte, nebo počkejte až na příští léto. Bochnatky totiž vyžadují teplotu vody alespoň 20 stupňů Celsia.

Zdroj: Vancouver Courier, Fotografie: YouTubetémata článku:
autor:
datum vydání:
4. září 2017


Diskuze k článku „Co to je? V umělé laguně v Kanadě byl nalezen obří „mozek““ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!