Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Závodní koně běhají stále rychleji

Díky analýze tisíců závodních koní a především jejich časů od roku 1850 se podařilo zjistit, že běhají stále rychleji. Je tedy otázkou, kde a zda mají tato zvířata své hranice.

 - klikněte pro zobrazení detailu

Doposud vycházeli vědci z toho, že rychlost závodních koní se po staletí nijak nemění. Tento předsudek ale rozhodně neplatí. Tedy alespoň podle nejnovější studie zveřejněné britskou univerzitou v Exteru. V čele tohoto výzkumu stáli dva evoluční biologové Patrick Sharman a Alastair Wilson. Výzkum byl zveřejněn v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Parametry výzkumu

Podrobněji zkoumali závodní koně mezi roky 1949 a 2012. K základním stavebním kamenům výzkumu patřily následující faktory: věk koně, jeho rychlost, metoda měření času, vzdálenost, trať, stav půdy, počet zvířat v závodě a jejich pohlaví. Celkově studie vycházela z 616 084 závodních časů 70 388 zvířat.

Výzkum prokázal, že se rychlost koní za posledních 150 let znatelně zvýšila, a to především při bězích na krátké vzdálenosti. Detailnější analýza dat ukázala, že tento trend není přímočarý. Náhlé zlepšení lze zaznamenat především na počátku 20. století a dále pak také v období mezi rokem 1975 a začátkem devadesátých let.

První zmíněná etapa vzestupu rychlosti závodních koní může mít co dočinění se zavedením nového jezdeckého stylu v roce 1897. V této době začali žokejové jezdit se skřiveným postavením těla a s kratšími třmeny. V sedmdesátých a osmdesátých letech pak může být důvodem opětovného zvýšení rychlosti lichokopytníků fakt, že došlo k velmi silnému komerčnímu tlaku na jejich chov, jež bylo výsledkem hlubších genetických poznatků.

Jakou maximální rychlostí dokáže kůň běžet?

U středních a dlouhých vzdáleností se rychlost koní takřka nemění. Vědci se domnívají, že je to dáno právě dosažením jejich přirozené hranice. Možná je to ale dáno i tím, že chovatelé upřednostňují rychlost před výdrží.

Data o tempu závodních koní, především ta starší, jsou všeobecně spíše diskutabilní. To platí i o nepřemožitelném nejrychlejším koni světa. Tím je anglický hřebec zvaný Eclipse. Narodil se v roce 1764 a ve svých nejlepších letech zdolal trať dlouhou 7 190 metrů za šest minut a čtyři sekundy. Jeho průměrná rychlost tedy byla 71,9 kilometru za hodinu.

Foto: Pixabay

Debata k článku 'Závodní koně běhají stále rychleji '

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz