Závodní koně běhají stále rychleji

autor: Mgr. Jana Hájková
Díky analýze tisíců závodních koní a především jejich časů od roku 1850 se podařilo zjistit, že běhají stále rychleji. Je tedy otázkou, kde a zda mají tato zvířata své hranice.

Doposud vycházeli vědci z toho, že rychlost závodních koní se po staletí nijak nemění. Tento předsudek ale rozhodně neplatí. Tedy alespoň podle nejnovější studie zveřejněné britskou univerzitou v Exteru. V čele tohoto výzkumu stáli dva evoluční biologové Patrick Sharman a Alastair Wilson. Výzkum byl zveřejněn v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Parametry výzkumu

Podrobněji zkoumali závodní koně mezi roky 1949 a 2012. K základním stavebním kamenům výzkumu patřily následující faktory: věk koně, jeho rychlost, metoda měření času, vzdálenost, trať, stav půdy, počet zvířat v závodě a jejich pohlaví. Celkově studie vycházela z 616 084 závodních časů 70 388 zvířat.

Výzkum prokázal, že se rychlost koní za posledních 150 let znatelně zvýšila, a to především při bězích na krátké vzdálenosti. Detailnější analýza dat ukázala, že tento trend není přímočarý. Náhlé zlepšení lze zaznamenat především na počátku 20. století a dále pak také v období mezi rokem 1975 a začátkem devadesátých let.

První zmíněná etapa vzestupu rychlosti závodních koní může mít co dočinění se zavedením nového jezdeckého stylu v roce 1897. V této době začali žokejové jezdit se skřiveným postavením těla a s kratšími třmeny. V sedmdesátých a osmdesátých letech pak může být důvodem opětovného zvýšení rychlosti lichokopytníků fakt, že došlo k velmi silnému komerčnímu tlaku na jejich chov, jež bylo výsledkem hlubších genetických poznatků.

Jakou maximální rychlostí dokáže kůň běžet?

U středních a dlouhých vzdáleností se rychlost koní takřka nemění. Vědci se domnívají, že je to dáno právě dosažením jejich přirozené hranice. Možná je to ale dáno i tím, že chovatelé upřednostňují rychlost před výdrží.

Data o tempu závodních koní, především ta starší, jsou všeobecně spíše diskutabilní. To platí i o nepřemožitelném nejrychlejším koni světa. Tím je anglický hřebec zvaný Eclipse. Narodil se v roce 1764 a ve svých nejlepších letech zdolal trať dlouhou 7 190 metrů za šest minut a čtyři sekundy. Jeho průměrná rychlost tedy byla 71,9 kilometru za hodinu.

Foto: Pixabaytémata článku:
autor:
datum vydání:
12. prosince 2017


Diskuze k článku „Závodní koně běhají stále rychleji“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!