Kamera do přírody

autor: Milan Loucký
Akční kamera Lamax X7.1 Naos je všestranná kamera určená nejen vášnivým dobrodruhům, ale i běžným milovníkům přírody. Velmi dobře vybavená kamera je připravená zaznamenat nejen vaše samotné akční zážitky, ale i kus přírody kolem vás.

Že bude záznam za všech okolností kvalitní, si můžete být zcela jistí, protože je pořizován v nativním rozlišení 2,7K při 30 snímcích za sekundu. Pokud byste chtěli místo zážitků studovat například let motýla, není to nemožné. Stačí si za tím účelem zvolit vyšší snímací frekvenci – až 120 snímků za sekundu – a pořízený záznam spustit zpomaleně ve velmi dobré kvalitě.

Kameru Lamax X7.1 Naos si můžete pořídit za 2590 Kč na e-shopu výrobce (běžně ale už pod 2000 Kč v jiných e-shopech), což je ale – vzhledem k jejím možnostem – skutečně velmi dobrá cena! Velkým plusem je i její základní vybavení.

Skvělá výbava

Je až podivuhodné, co výrobce s kamerou dodává v základní výbavě – a to výrazně zvyšuje její hodnotu. A není toho málo: vodotěsné pouzdro, ale třeba i dálkové ovládání na zápěstí (hodinkového povedení), lze považovat za velmi slušný doplněk. Celkem máte k dispozici 23 kusů různého příslušenství, jež vám umožní kameru uchytit prakticky na jakýkoli předmět nebo vybavení (helma, řídítka u kola, stativ, selfie tyčku a podobně, a to bez podvodního pouzdra i s ním).

Kamera má integrovaný, dobře čitelný, dvoupalcový LCD displej, umožňuje nahrávat zpomalené záběry hned po jejich vytvoření bez nutnosti postprodukce, disponuje Wi-Fi, takže nemusíte otevírat pouzdro a vyjímat paměťové médium k tomu, abyste právě natočený záznam mohli přehrát v mobilu nebo v počítači. Výrobce navíc dodává mobilní aplikace, kameru si můžete nastavit na časosběrný záznam, kde v nastavených intervalech snímá situaci před objektivem, a to v rozlišení 4K (typicky můžete třeba sledovat třeba růst květin). Vytvořený záznam si lze ihned prohlédnout jako zpomalený film. Fotografovat můžete v rozlišení až 16 MPx, tvořit sérii fotek jdoucích za sebou, vestavěný objektiv má úhel záběru až 170°. Kamera je vodotěsná až do hloubky 30 metrů. To vše jsou věci, kterými vás může tato kamera oslovit.

Kameru je možné ovládat pomocí tlačítek na ní umístěných, s pomocí náramkového dálkového ovládání, a ještě i za pomoci aplikace, kterou si nainstalujete do mobilního zařízení (tablet, smartphone). Kamera s vámi komunikuje i v češtině.

Co se týče videa, záznam se provádí ve formátu MP4 v následujících rozlišeních a obrázkové rychlosti: 4K/30 fps, 2,7K/30 fps, 1080p/60 fps, 1080p/30 fps, 720p/120 fps, 720p/60 fps. Použit je kodek H.264, fotografie jsou pořizovány v JPG. Kamera Lamax ukládá pořízené záznamy na paměťové karty Micro SDHC kapacity do 32 GB, rozumí si ovšem i s Micro SDXC až do kapacity 64 GB. Baterie Li-ion s kapacitou 900 mAh udrží kameru „živou“ po dobu cca 90 minut a nabíjí se dvě hodiny.


Jaká je v akci?

Ovládání kamery je intuitivní a jako přínosné se ukazuje možnost jejího řízení pomocí náramkového ovládání. To se hodí tehdy, když máte kameru třeba na řídítkách a chcete spustit záznam anebo si kameru postavíte na konkrétní místo a pak si poodstoupíte, abyste mohli nechat v klidu a nerušili natáčený objekt. Oceníte existenci mnoha držáků včetně dvou samolepek 3M, které spolehlivě udrží základní desku, na kterou se kamera montuje. Podvodní záběry mají vždy ten správný šmrnc. Na trhu je asi šedesát kamer různých výrobců, ale jen zlomek můžete vzít na potápění do větších hloubek, než 20 metrů. Tady kamera Lamax za dva a půl tisíce zvládne s přehledem ponor do hloubky až 30 metrů – a profesionálové dávají této kameře palec nahoru. Ve větších hloubkách je třeba záběry přisvětlit externím světlem.

Kamera je vyloženě akční a doporučujeme ji používat především jako kameru, protože snímky hlavně při ostřejším světle byly dost ploché, kupodivu záznam videa byl ve všech případech – nebo ve valné většině – špičkový.

Záběry pořízené kamerou se hodí především k prezentaci volnočasových aktivit na sociálních sítích nebo pro sdílení videí s kamarády. Kamera natáčí velmi dobře a netrhá záznam. Navíc máte jistotou, že pořízený záznam bude většinou vždy stát za to.

Shrnutí

Rčení „za málo peněz hodně muziky“ přesně sedí na tuto kameru. Za vynikající cenu získáváte skvěle vybavenou kameru, na kterou se můžete spolehnout vždy a ve všem. Skvělé je množství příslušenství už v základní výbavě. Skvělá je i možnost jejího ovládání pomocí mobilu a podpora Wi-Fi, které umožní stáhnout vytvořené video a hned jej sdílet. Lamax X7.1 Naos je akční kamera, která se výrobci skutečně povedla.autor:
Milan Loucký

datum vydání:
15. února 2018


Diskuze k článku „Kamera do přírody“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.