Těžký život Leoparda v Indii

autor: Blanka Jeetenda Varma
Leopardí kožichy už sice dávno nejsou cool, alespoň ne ty pravé, nicméně množství těchto krásných a plachých šelem každým dnem na světě dramaticky ubývá. Podle nejbližších odhadů se jejich počet za posledních 10 let snížil o více než 50%.


Ohrožený leopard

Nejpočetnější druh leoparda z celkem devíti různých druhů, žije v Indii a ani tady nemá na růžích ustláno. Ačkoliv by tomu tak logicky mělo být, protože Indové jsou většinou vegetariáni a navíc za lovení zvěře zde hrozí vysoké tresty. Nevyhnul se mu ani samotný Salman Khan, bollywoodská superstar, jemuž hrozilo 5 let vězení natvrdo za zabití antilopy. I přesto, že vězení nakonec unikl, soudní proces se táhl nekonečných 20 let.

Přesto přes veškeré dění, zde každý den umírá minimálně jeden leopard. Zatímco snahy o záchranu zdejších tygrů jsou velmi úspěšné, hubení leopardů se nedaří a nedaří v Indii zastavit.

Důvodů je více:


Obchod s kožešinami

Je celosvětový problém z jednoho prostého hlediska, jedná se totiž o velmi výnosný business. Pokud bude poptávka, nezmizí nabídka. Jen v Indii v roce 2018 muselo zemřít 155 leopardů, aby tak uspokojili stále hladové čínské trhy. Velký zájem je nejen o kůži, ale také o kosti a především o drápy, které se používají při různých magických rituálech.

Konflikt s lidmi

Konflikt s lidmi vždy trval od nepaměti. Leopard je všestranný a příležitostný lovec, který žije v zalesněné nebo křovinaté krajině. Přirozeně loví dravou zvěř a jeho jídelníček je opravdu rozmanitý. Nicméně v Indii se mu často nabízí potrava přímo “naservírovaná” v blízkosti lidských obydlí. Lidé na vesnicích totiž chovají mnoho domácích zvířat, které jsou pro tyto spanilé šelmy snadným úlovkem. Leopard běžně člověka nenapadá, kořistí se však snadno může stát v okamžiku, kdy se snaží svá zvířata zachránit nebo se po lese potuluje sám. Proto vesničani, v zájmu své vlastní bezpečnosti i navzdory tradici, leopardy čím dál tím častěji v sebeobraně zabíjejí.

Nehody

Nehody jako důsledek civilizačního pokroku jsou jedním z hlavních důvodů úmrtí leopardů v Indii. Téměř 74 leopardů jen za loňský rok muselo zemřít při silničních nehodách, střetnutích s vlakem, či zásahem elektrického proudu na stožárech vysokého napětí.

Přirozené příčiny

V roce 2018, 194 leopardů zemřelo v Indii přirozeným způsobem, za což je považován stáří zvířete, nemoc nebo zranění způsobená v boji o svá teritoria. Smutným faktem však je, že k vymírání těchto šelem přispívá člověk i nepřímo díky neustále zhoršujícímu se životnímu prostředí.

Leopard ve městě

V Indii není nic neobvyklého, že dojde ke střetu s leopardy ve městech. Ve srovnání s jeho bratranci lvem a tygrem, leopard potřebuje k životu mnohem větší území. A navíc, ztrácí svou plachost a vydává se často i do městských, hustě obydlených aglomerací. Tam se jeho snadnou kořistí stávají toulaví psy, kočky či prasata, což někteří vědci dokonce považují za přirozenou regulaci, a to zejména u volně žijících psů. Zatímco na onemocnění vzteklinou a následkem kousnutí umírají každoročně v Indii stovky lidí, leopard ohrožen není. Má totiž velmi účinný trávicí systém. Navíc svůj úlovek, na rozdíl od ostatních predátorů, vytáhne na vysoký strom, kde jej pak následně porcuje po mnoho dní. Virus, způsobující vzteklinu není nijak odolný a pravděpodobně i agresivní žaludeční kyselina umí zabít dříve, než aby stihla nakazit leoparda.

Běžný turista a toulavý leopard

Turista a leopard na sebe v Indii jen tak nenarazí. I nedávný případ jednoho tuláka v nákupním centru v Thune, 1,8 milionového města nedaleko Bombaj, byl zcela výjimečný. Navíc budova se nachází na kraji města v těsné blízkosti lesa.

Indické národní parky

Jsou z cela jistě mnohem lepším a bezpečnějším místem, kde můžete leoparda potkat beze strachu. A navíc kromě leoparda zde na vás čeká neobyčejná flora a fauna.

Jim Corbett National Park

Jedná se o překrásnou a rozlehlou rezervaci na severu Indie, ve státě Uttarakhand. Kromě leopardů zde narazíte na indické slony, bengálské tygry, antilopy, krokodýly a nespočet různých ptáků.

TIP: Vydejte se na zájezd do Indie s českým průvodcem a objevte krásy této země - památky, kultur, indickou kuchyni a mnoho dalšího.

Gir National Park

Je jedním z dalších mnoha překrásných parků v Indii, ležící na území státu Gujarat. Gir je jedním z mála přirozených domovů asijských lvů. Kromě těchto králů a vládců přírody zde máte jedinečnou příležitost pozorovat velké množství dalších nepolapitelných divokých zvířat, ale také vzácného ptactva.

Nagarhole National Park

Známý rovněž jako Rajiv Gandhi Park, je přírodní rezervací v jihoindickém státě Karnataka. Park je součástí biosférické rezervace Nilgiri a je obklopen pohořím Brahamagiri a lesy, s koncentrací santalových a teakových stromů. Nespoutaná řeka Kabini se vine divokou krajinou džungle, jež je domovem leopardů, tygrů, slonů asijských a také stovkám různých ptáků. Neuvěřitelnou scenerii nesvázané přírody zde podmiňují kaskádové vodopády Irupu Falls.autor:
Blanka Jeetenda Varma
Mumbai, India, 15.8. 2019

datum vydání:
30. prosince 2019


Diskuze k článku „Těžký život Leoparda v Indii“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!