Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Hlas pro tento den - Ptáci našich vod

Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí dozvědět zajímavé informace o našem ptactvu žijícím kolem našich rybníků, jezer, řek a potoků, je tento článek a 2CD v něm popisováno určen právě Vám.

Hlas pro tento den - Ptáci našich vod - klikněte pro zobrazení detailuHlas pro tento den - Ptáci našich vod Hlas pro tento den je již poměrně dlouho probíhající rozhlasový projekt, který své posluchače seznamuje s nejen hlasovými projevy u nás žijících zvířat. Dnešní podoba tohoto projektu navazuje na stejnojmenný projekt, který probíhal v šedesátých letech na tehdejším československém rozhlase. Rozdíl je v tom, že v šedesátých letech byly použity nahrávky ze Švédska. Dnes jsou však použity nahrávky, které za čtyřicet let své práce v Čechách nashromáždil ing Pavel Pelz. V naprosté většině případů jsou také pořízeny nové komentáře k jednotlivým druhům. O tyto komentáře se postarali přední čeští zoologové prof. Karel Šťastný, doc. Karel Hudec nebo dr. Jiří Formánek. Český rozhlas se rozhodl vydat tyto krátké rozhlasové dokumenty i na CD a audiokazetách. Kromě rozhlasového seriálu CD a MC se s timto projektem můžete setkat na internetových stránkách Českého rozhlasu.

Jedním ze série 9ti plánovaných dílů je 2CD Ptáci našich vod. Do celkem 157 minut záznamu autoři vtěsnali informace o čtyřiadvaceti druzích, které můžete pozorovat u našich vodních ploch. V podání Jiřího Formánka, Petra Bürgera, Miroslava Bobka, Jaroslava Škopka a dalších se dozvíte zajímavosti například o notoricky známém, ale poměrně málokdy viděném ledňáčkovi říčním, o symbolu celosvětové ochrany biotopů orlovi mořském, o nechvalně známém lovci ryb kormoránovi velkém, či o "tajemně bučícím hejkalovi" bukači velkém. Na druhém CD dostali prostor například slavík modráček, moták pochop, některé potápky, rákosníci, cvčilky, chřástal kropenatý nebo třeba žluva hajní. Druhy jsou zde řazeny netradičně podle toho, kdy je možné je u nás slyšet. Nikoli podle abecedy. V několika minutové sekvenci je vždy přestaven jeden nebo více hlasových projevů druhu, který je doplněn poutavým komentářem. Kromě CD, najdete v krabičce i knížečku s základním popisem všech zde prezentovaných ptáků, včetně jejich věrohodného vyobrazení.

Z mého pohledu ne ornitologa zajímajícího se o živočišné druhy obecně toto 2CD působí velmi dobře a poučně.

Nejen toto, ale další CD z tohoto projektu si můžete koupit v e-shopu vydavatelství Radioservis.

Debata k článku 'Hlas pro tento den - Ptáci našich vod'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zvířecí sex ;-)

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz