Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Václav Větvička - fenomén botanické popularizace

Václav Větvička, ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze, je jedním z mála přírodovědných botanických popularizátorů. Václav Větvička je fenoménem ve svém oboru.

Měl jsem tu možnost tohoto člověka poznat osobně - navštěvoval jsem jeho přednášku 'Středoevropské autochtonní dřeviny', byl mým konzultantem diplomové práce a rádcem i v dalších směrech. Přestože neustále soutěží s časem, čas na nás studenty si vždy snažil udělat. Dokonce si pamatuji, jak upřednostnil přednášku pro nás před jedním důležitým jednáním na magistrátu. Když jsem se rozhodoval pro vysokou školu, nebylo většího lákadla, než navštěvovat školu, kde působil pro mne ve svém čase tento 'polobůh'.

Pan doktor se narodil 13.1.1938. Vystudoval v r. 1961 na PřF UK v Praze obor geobotanika (diplomová práce byla věnována akátovým porostům ve vltavském údolí). Vedle rozhlasové práce a odborné práce v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK se zajímá o výtvarné umění a výstavnictví. S Českým rozhlasem spolupracoval ještě za svého působení v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky (resp. v ČSAV), v němž pracoval od roku 1963. V letech 1975-1992 vedl Pokusnou a aklimatizační stanici v Černolicích, v letech 1989-1992 byl vedoucím Průhonického parku.

Publikoval řadu odborných a populárně-vědeckých prací, za něž mu byla v roce 2004 udělena Medaile Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je autorem (spoluautorem) 13 odborných knižních publikací; záznamy jím moderovaných Dobrých jiter v programu ČRo 2 - Praha vyšly knižně pod názvy Moje květinová dobrá jitra (2003) a Moje vzpomínková dobrá jitra (2004).

Mimo jiné, toho člověka můžete čas od času vidět i v pořadu televize Prima "Receptář prima nápadů".

Zdroje:
www.rozhlas.cz/leonardo
Živa (1998) 1: III

Debata k článku 'Václav Větvička - fenomén botanické popularizace'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz