David Číp - ochranářem bez váhání

autor: RNDr. Jiří Jakl
Položil jsem několik otázek Davidovi Čípovi - předsedovi ČSOP JARO Jaroměř.

Jaké je to být dnes profesionální ochranář?
Je to především o vytrvalosti. Práce mě živí, ale nedělám ji ani pro peníze, ani pro slávu. V první řadě hájím zájmy přírody, kterou dnešní 'moderní' lidé mnohdy bezostyšně přehlížejí. Mám kde bydlet, netrpím hlady a v poslední době se mi občas daří najít i chvilku pro osobní život.

Baví Tě pro přírodu něco dělat přímo, nebo k její ochraně přispíváš raději nepřímo třeba oslovováním veřejnosti?
Ideální stav podle mě je, když se obě oblasti ochranařiny vzájemně doplňují. Je třeba vychovávat nové ochranáře, oslovovat veřejnost, ale nebát se ani těžké manuální práce. Obvykle stojím před dilematem, jestli máme zachránit nějakou lokalitu se vzácným druhem nějaké rostliny či výskytem vzácného druhu živočicha a vzít sekery, krumpáče či kosy, nebo oslovovat mladé lidi ve školách, médiích apod., aby přírodu zbytečně neničili nebo se i aktivně zapojili do její ochrany. Je to těžké rozhodování.

Do známého Datlova zápisníku přispíváš přírodními aktualitami. Myslíš, že tyto aktuality mohou také nějak pomoci ochraně přírody?
Přírodní aktuality vytvářejí povědomí veřejnosti o přírodě. Plno lidí má možnost sledovat přírodu jen zprostředkovaně a já se tento kontakt snažím jen zprostředkovat. Jsem přesvědčený, že kdo přírodu zná, nemůže jí bezostyšně jenom škodit. Taky mě baví být tím Datlem, co se na stránkách ukazuje ;-)

Jaké aktivity 'své' základní organizace ČSOP bys rád vyzvedl?
Vyzvedl bych ty nejdéle trvající, kde je vidět zřejmý efekt - péče o louky (louky se 'zvedly'), vybudování záchranné stanice, daří se vzájemné doplňování osvěty a vlastní pomoci přírodě. Jsem také zvědavý na náš nový mediální projekt - víceméně pravidelné vysílání v ČRo Hradec Králové.

Jsi spokojen s činností 'své' základní organizace?
Aktivity jsou široké a je jich hodně. Do těchto aktivit by mohla být lépe zapojena celá členská základna, ale není čas to zorganizovat. Spokojen jsem tedy s určitými výhradami.

Je toho hodně, co nestíháš?
Už musím uvažovat, co lze vynechat, protože stihnout všechno, co bych chtěl, prostě nemůžu.

Co bys udělal, kdybys byl třeba na místě ministra životního prostředí?
Byly by to především personální změny na ministerstvu a zefektivnění rozdělování dotací na ochranu přírody (podporuje se řada nesmyslných projektů a mnohdy se nepodporují projekty smysluplné).

Jaké jsou Tvoje volnočasové aktivity?
Dělám práci, která je mým koníčkem. Na nic jiného nemám čas.

Jaký bude podle Tebe svět za sto let, obáváš se ekologické krize?
Bojím se třech věcí - válečných konfliktů, nemocí a nedostatku surovin, pitné vody a potravin. Ekologické krize se velmi obávám.

Zvolil by jsi znovu povolání ochranáře, kdybys věděl, co od tohoto povolání můžeš očekávat?
Vždy bych bez váhání volil ochranařinu.autor:
RNDr. Jiří Jakl

datum vydání:
12. října 2005


Diskuze k článku „David Číp - ochranářem bez váhání“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.