Mariánské lázně a okolí

autor: Antonín Lágner
V dnešním článku bych vás chtěl pozvat do tohoto krásného města. Mariánské Lázně se nacházejí v malebném prostředí CHKO Slavkovský les. Toto město je poměrně mladé. O tuto oblast se lidé začali trochu více zajímat až v 17 století. Dřívější průzkumy byli spíše namátkové výkřiky do tmy. Teprve počátkem 19.století začíná pravá existence dnes světoznámého lázeňského města.

První lázně se zde začali budovat až díky opatu kláštera v Teplé K.K. Reitenbergovi. Tento pokrokový muž je dnes považován za pravého zakladatele města a jeho socha je umístěna na kolonádě u zpívající fontány. Brzy po objevení dochází k značnému nárůstu zájemců o léčbu v tomto místě. To sebou přineslo urychlenou výstavbu prvních lázeňských zařízení. Roku 1817 započíná Václav Skalník s terénními úpravami a vysušením zdejších bažin aby zde vybudoval parkovou úpravu která víceméně zůstává zachována až do dnes. Z původních bažin se rychle stalo město kde si podávali ruce všechny význačné osobnosti tehdejších časů: umělci, vědci i státníci. Věhlas města se nesl do světa.

A co zapříčinilo tento rozkvět?
Minerální prameny, které jsou ve zdejším kraji rozesety doslova na každém kroku. V samotném městě je 40 pramenů a dalších skoro 100 jich je v okolí. ( Karlovy Vary jich mají 12. A 13 pramen vaří:-)

V Mariánských Lázních se léčí celá řada potíží: nemoci ledvin a močových cest, nemoci nervové, nemoci zažívacího ústrojí, poruchy látkové výměny, dýchací problémy, kožní a pohybové problémy. K léčbě se užívají: pitné procedury, koupele a zábaly.

K léčbě při pobytu lázeňským hostům napomáhá také okolní krajina. Jedná se o mírný kopcovitý terén s mnoha rozmanitými upravenými trasami, kam mohou jíti rekreanti na vycházky. Kromě zachovalé přírody v CHKO Slavkovský les se mohou setkat také se stavbami jako jsou různé vyhlídky rozhledny. Trasy vedou trasy i kolem lesních hotelů kde se mohou občerstvit. Jako cíle případných výletů se dají jmenovat: Kladské rašeliniště, vyhaslá sopka Podhora (Podhorní Vrch), premonstrátský klášter v Teplé, Sídlo Knížete Meternicha - Kynžvartský zámek, který je zároveň místem odkud se začal po Čechách rozšiřovat nechvalně známý bolševník velkolepý, a mnohá další zajímavá místa převážně přírodovědného zaměření ve Slavkovském lese.

Ti kteří se neradi toulají po lesích aby zahlídli nějaký výtvor přírody nemusejí být smutní. Mariánské Lázně nabízejí bohaté možnosti využití času. Známá Zpívající fontána, plavecký bazén, golfové hřiště, dlouhá plochá dráha aj.

V Mariánských Lázních si tedy přijdou na své všichni kteří se je rozhodnou navštívit, pacienti, turisté i náhodní návštěvníci. O mariánských Lázních by se dalo napsat mnohé, ale raději přijeďte a udělejte si obrázek sami.

Zdroj:
www.marianskelazne.czautor:
datum vydání:
19. června 2006


Diskuze k článku „Mariánské lázně a okolí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!