Nejčerstvější přírůstky jihlavské zoo

autor: ZOO Jihlava
Teplé letní měsíce června a července přály nejenom návštěvníkům jihlavské zoo, ale i zvířátkům, které se čile rozmnožovaly a povily velký počet mláďátek. Mezi nimi vedou jednoznačně malé kočky.

Dne 7. června se narodila trojčata kočkám krátkouchým (Prionailurus euptilurus), samotářským obyvatelům východoasijských lesů a buší. O čtrnáct dní později se prodrala na svět i dvojčata tzv. "černého ucha", jak zní doslovný překlad karakalů (Caracal caracal), kteří žijí v křovinatých oblastech Afriky a Asie. Kočičí přírůstky uzavírají čtyřčata koček divokých (Felis silvestris) narozená 11. července. I když kočka divoká na první pohled vypadá jako její zdomácnělá tolik hojná příbuzná, kvůli ničení jejího přirozeného prostředí (Afrika, západní a střední Asie a Evropa) je mírně ohrožená.

Ani ostatní zvířata ale nezůstala pozadu - jedno mládě se narodilo návštěvnicky oblíbeným lamám krotkým (Lama guanicoe lama) 17. června. Měsíční sameček se již vesele prohání venkovním výběhem. Již druhá letošní dvojčata se narodila drápkatým opičkám kosmanům běločelým (Callithrix geoffroyi) v Amazonském pavilonu. Mláďata mají také klokani rudí, kozy kamerunské a v průběhu června se vylíhlo celkem 7 malých plameňáků růžových (Phoenicopterus ruber roseus).

Úplně poprvé se v jihlavské ZOO také "vyklubal" nandu pampový (Rhea americana). Tento menší příbuzný pštrosů se v přírodě vyskytuje ve stepích a křovinatých oblastech Jižní Ameriky. V toku se samci ozývají dunivým hlasem, aby přivábili samice, před nimiž pak předvádějí imponující pózy s úchvatným potřásáním křídel. Když samice naklade vejce, veškerou iniciativu přebírá samec - vejce sám vysedí a pečuje i o ochranu malých mláďat, zatímco samice odchází hledat další samce. Malý jihlavský nandu se vylíhl 11. července, tříletý otec pochází ze Zoo Olomouc a jedenáctiletá matka se narodila v pražské zoologické zahradě. V Jihlavě společné žijí od října loňského roku.

Prázdninový bonus pro návštěvníky zoologické zahrady

Pro návštěvníky, kteří se chtějí zajímavou formou dozvědět něco více o zvířatech chovaných v Zoo Jihlava, je připraveno tzv. komentované krmení zvířat. Po kladných ohlasech komentovaného krmení kormoránů a pelikánů v loňském roce zoo rozšířila okruh zvířat, u kterých krmení probíhá. Každý všední den se mohou zájemci sejít v uvedený čas u výběhů těchto zvířat: 10:30 tapíři, 11:00 medvědi, 12:15 malé kočky, 12:40 pelikáni, 14:00 vydra říční, 15:00 tuleň.

Každou neděli jsou pro zájemce připraveny také prohlídky zoo s průvodcem, v jejichž průběhu se návštěvníci dozví spoustu zajímavého a mohou se také zeptat na vše, co je zajímá. Sraz zájemců je ve 14:00 hodin u nového vstupního areálu (vedle parkoviště).

Komentované krmení stejně jako prohlídka s průvodcem se koná pouze za příznivého počasí a zájemci zaplatí pouze běžné vstupné do ZOO.

Připomínáme také, že již několik týdnů je možné i na dálku zoo přispět pomocí dárcovských SMS. Na číslo 87777 stačí poslat zprávu ve tvaru DMS ZOOJI SAVCI, DMS ZOOJI RYBY, DMS ZOOJI PLAZI nebo DMS ZOOJI PTACI. Číslo pro všechny operátory i Český Telecom je stejné, zoologická zahrada Jihlava obdrží z třiceti korun 27,- Kč. Více informací o DMS naleznete na webu www.darcovskasms.cz.autor:
datum vydání:
21. července 2006


Diskuze k článku „Nejčerstvější přírůstky jihlavské zoo“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!