Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Na odhozenou gumičku málem doplatil životem

autor: Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
"Nepohazujte, prosím, žádné odpadky (!!!)", volala by jistě všechna malá zvířata žijící okolo nás, kdyby jen mohla mluvit. Neumíte si představit, jak mnoho dokáže ublížit třeba jen bezděky odhozená vlasová gumička, která zkříží malému zvířeti zkříží cestu.

Málem životem tuto skutečnost zaplatilo mládě ježka, které si v listí teď na podzim shánělo potravu v zahradní části centra Benešova. Na pohled s drobnou rankou na boku jej na konci září přijala do své péče Stanice pro handicapované živočichy Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi. "Ránu vyčistíme, vydesinfikujem a ježek bude v pořádku", říká nálezkyni poraněného mláděte pracovnice Stanice při Českém svazu ochránců přírody ve Vlašimi. Zcela jinému zjištění však dospěla na ošetřovně, kdy po důkladnější kontrole již rozvinutého ježka se ukázala hluboká a rozsáhlá rána za předními končetinami téměř kolem celého tělíčka sotva 200 gramového ježčího mláděte. Rána byla plná hnisu a muších larev. Způsobila ji obyčejná gumička do vlasů, kterou někdo ztratil nebo bezmyšlenkovitě odhodil a ježek si ji při shánění potravy nechtěně navlékl až za přední končetiny. "Nebýt okamžitého důkladného vyčištění rány, desinfekce a aplikace antibiotik, hrozila by mláděti sepse a smrt", říká Lenka Šafránková, která se ve Stanici pro handicapované živočichy stará o veterinární péči.

Díky pravidelnému čištění rány a další intenzivní péče se mládě z akutního stavu infekce po 10 dnech dostalo a začalo intenzivně přijímat potravu. Během rekonvalescence a pak péči ve venkovním výběhu dosáhl ježek na konci října hmotnost 750 gramů, což je postačující pro přečkání zimy a na počátku listopadu byl vypuštěn zpět na místo nálezu.

Vypouštění probíhalo za účasti nálezkyně, která přislíbila ježka stále přikrmovat, pokud se na její zahradě objeví. Je to další člověk, který svou činností pomáhá Stanici ČSOP Vlašim v péči o její zvířecí pacienty. Pomozte nám, prosím, i Vy pokračovat v záchranných akcích materiálním darem nebo finančním příspěvkem formou dárcovské SMS ve tvaru DMS ZVIRE V NOUZI VLASIM na číslo 87777.

Do dnešního dne Stanice pečovala téměř o 70 ježků. Většina z nich byla mláďata z pozdního vrhu a tím i nízkou hmotností a nejedno z nich z počátku vypadalo velmi neutěšeně. Při intenzivní péči v ideálních podmínkách Stanice rychleji rostla, téměř 40 z nich dosáhlo již během podzimu hmotnosti dostačující pro přečkání zimy a bylo vypuštěno.

V případě nálezu zraněného zvířete volejte pohotovostní telefon 777 800 460.

Fotografie:ing. Pokorná

autor:
Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
email: vlasim@csop.cz
www stránky: http://www.csopvlasim.cz

datum vydání:
22. listopadu 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.