Gaia Mesiah - žhavý tajfun s názorem na Biofestu

autor: Karel Merhaut
Kytaristka Santa Morella se před třemi lety přestěhovala na venkov směrem k Šumavě, ke Strakonicím. Důvod? Otrava městem, touha být blíž k přírodě.

Vrhla se také na zahrádkaření, začala s pěsto-váním zeleniny i ovoce. Ve volném čase se projíždí na poníkovi jménem Grand, ustájeném u sousedů, chodí po lese. Vyvažuje tak hektické dny se stále rozjetější kapelou a nutnou řeholi přesunů mezi koncertními pódii. Jen letos těch pódií i sálů rozžhavili málem do běla šestadvacet.

Gaia Mesiah

poprvé vystupovala v roce 2001, zformovala se z RATM Revivalu (bubenice Misha Cortéz a kytaristka Santa Morella). První neoficiální CD si vydala sama v roce 2003.

V zimě 2005 podepsala skupina smlouvu s Universalem a po spolupráci s producentem Georgem Ericem vyšlo v květnu téhož roku album Ocean, které potěšilo fanoušky i značnou část náročných hudebních kritiků. Nové album Alpha Female vyšlo v těchto dnech. Pracoval na něm i Jaz Coleman, skladatel a frontman skupiny Killing Joke.

V kapele hrají:
Santa Morella - kytara - dříve v Rage Against The Machine Revival, Janis Joplin Revival, Sunbeach, Panika
Misha Cortéz - bicí - dříve v Rage Against The Machine Revival Marka Rybin - zpěv
Josh Stewart - baskytara

Z hudební DNA

V poslední době a zvláště s novým albem Alpha Female se roztrhl - alespoň v hudebních médiích - pytel s publicitou o kapele, a to často se superlativy typu: "odjištěný granát rocku", "apokalyptická smršť, "tygřice GM", "dámský tajfun", "rocková rána přímo na solar", "časovaná bomba", natáčí vás dokonce televize. Těší vás to?

Vše je zatím v pohodě, ostatně některé ty přídomky jsme si, např. v tiskové zprávě, z hecu vymysleli sami... A média? Žádný problém. Ten my bychom měli jen s některými - vadí nám bulvár, Haló noviny a Právo. Sice už není Rudé, ale averze trvá. U rádií jsme docela rádi, že nás nehrají ta komerční, jako Impuls, apod. Když si někdy poslechnu, co tam pouštějí, tak jsem spíš ráda, že nás tam nehrají. U těch nekomerčních jako je Rádio Wave, Radio 1 a další nás těší, že tam se GM hraje...

Byla spolupráce s démonickým Jazem Colemanem coby producentem nového alba něčím podobná paradokumentu Rok ďábla? (Jaz tam páchá s Čechomorem i cosi jako indiánský rituál - pozn. red.)

První zkoušení bylo opravdu takovou nepřetržitou pětidenní seancí. My jsme skoro nejedli, nespali, pořád jen hráli, vybrušovali, o něčem si povídali. Vzhledem k tomu, že Jazova maminka je Indka, tatínek Angličan a on sám studoval v Káhiře, má docela široký přehled o filozofii od západu k východu. Úplně se s ním sice názorově neshodnu, je gnostik (věřící bezprostřednímu poznání, ne rozumu - pozn. red.), ale rozhodně je zajímavé s ním diskutovat.


Cesty těla i mysli

Při hektickém kočování na správné jídlo asi není čas, chodíte tedy do fast foodů?
Těm se snažíme vyhýbat. Když je na turné čas, zajdeme si radši do restaurace.

V místě hraní si ale asi vždy nemůžete moc vybírat...
To ne, ale dnes je to lepší, než to bývalo. Teď už se pořadatelé aspoň snaží víc: objednají pizzu, i vegetariánskou, někdy salát, čerstvou zeleninu jako občerstvení. Dříve to tady měly kapely těžké: samé bagety, taky se to na všech podepsalo. Přitom když jsem jezdila s kapelou do Německa a Švýcarska, tam byl na každé dálnici salátový bufet, bylo z čeho vybírat. Snad to sem přijde.

Je z kapely někdo vegetarián?
Není. My s Mishou máme takové období občas. Jinak se snažíme jíst maso tak jak ho lidé jedli dříve, jednou týdně nebo s mírou. Makrobiotika mi nevadí, snažím se zařazovat do jídelníčku i zdravé potraviny, ale na častých cestách se mi to moc nedaří. Na šňůře musíte vzít za vděk tím, co vám dá pořadatel.

Když doma nakupujete, zajímáte se o původ potravin?
Bydlím ve vesnici a vzhledem k rozháranému stylu života nám, bohužel, kolikrát nezbývá než nakupovat nárazově, o víkendu. Na vsi si vůbec nelze vybírat, tam je jeden obchod. V blízkém malém městě to také není bůhvíjaké. Pokud to jde, kupujeme zeleninu na trhu, ale tam se často nedozvíte, odkud pochází. A v supermarketech je obvykle z dovozu.

Jíte biozeleninu a vůbec biopotraviny, v jejichž hájemství se ocitnete při Biofestu?
Máme zahradu, takže přes léto se snažíme jíst to, co si vypěstujeme. Letos jsme se do toho docela vrhli, zahradu rozšířili, začali s rajčaty, lilkem, ředkvičkami, jahodami. V zimě to chybí. Aby člověk jedl jen kyselé zelí, to bych nerada. Takže zase něco koupíte u těch velkých, a tedy spíš z dovozu. Biopotraviny se v sousedním městě dají sehnat, ale s biozeleninou jsem se tam dosud nesetkala.

Berete při cestování v úvahu tzv. ekologickou stopu?
No, snažím se nelítat letadlem jak šílenec. Já stejně nerada lítám, snažím se při cestách na dovolenou jezdit vlakem. Ale vzhledem k práci jezdíme často autem, tomu se nedá vyhnout. Když se to tak vezme, tak nejekologičtější je paradoxně náš basista - kromě koncertů skoro vůbec nikam nejezdí. Má rád město a nerad ho opouští.

...A odpověděly na otázky ve smyslu:

...jak se daly dohromady?
V Praze, ve zkušebně a na ulici, ve fázích 1998 až 2001, ve zkušebně jsme hrály a na ulici venčily psy:)

... zda mají koks?
Jen koksovou palmu, topíme habrem

... jak přišly na název kapely?
Byl nám zjeven

... názorů na feminismus?
Nás už to nezajímá, nevíme, proč nás s tím furt spojují...

... vyčítají vám ekologickou naivitu, proč dle vás tak závažné téma působí nepřesvědčivě?
Noe taky vypadal jako naivka, a protože by se všichni začali stydět za své činy

... hudebni vzory?
Ivan Mládek, Johnny Cash, Metallica, Black Sabbath, Faith No More, Peter Gabriel, Neil Young, Santana, world music všeobecně

... je ta blondýna svobodná?
Josha je zadaná, sorry

... vztahu k víře?
Bez ní by svět přestal existovat, utváří náš svět, jsme jeho strůjci

... trávení volného času...
Jezdím na pony, čtu, plavu, chodím po lese, oprašuju starýho, učím se španělsky, spím (Morella), válím se co to de, studuji a válím se co to de (Misha)

...oblíbeného pití...
Pivo, vodka, whisky, slivovice, víno

...legalizace marihuany...
U všech Komorousů, to by bylo, abychom to konečně nezlegalizovali! Vznikl opět nějakej vykutálenej zákon, že můžeš trávu pěstovat, ale nesmíš ji usušit a vyhulit(smích) Tak to je možná takovej malej krůček, ke kterému jsme přispěly. Třeba to sem jednou z toho Holandska dojde. Občas se v nějakém tom našem bookletu objeví trávovej lístek a na stránkách máme odkaz na občanské sdružení Konopa či legalizace.cz. Ovšem pozor - toto není propagace drog! Pouze boj za svobodu rostlin, které nám Bůh a evoluce dali za určitým účelem. Stejně jako chmel, mák, ayahuascu, tabák atd. Zneužít se dá cokoli, pokud nevíš, jak s tím nakládat.

... ekologie a zda taky někdy chválí, když se u nás přístup k ekologii obecně zlepšil...
Chválíme. Opěvujeme Pána, velebíme Boha Jde o konkrétní činy i kdyby se člověk cítil jako kapka v moři. Třeba Greenpeace podporujeme.

www.Biofest.cz
Fotografie:www.gaiamesiah.comautor:
Karel Merhaut
email: lea@ecn.cz
ag. BioCIT

datum vydání:
28. května 2007


Diskuze k článku „Gaia Mesiah - žhavý tajfun s názorem na Biofestu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!