Čertovo jezero

autor: Mgr. Jana Hájková
Čertovo jezero je součástí Národní přírodní rezervace společně s jezerem Černým. Dostat se ale k jezeru Čertovu je náročné, protože tam nevede silnice. Pokud se Vám tedy nechce šlapat ten kopec, pojďte alespoň se mnou trochu prostudovat jeho půvab.

Leží v jihozápadních Čechách, v oblasti šumavských lesů. Nejjednodušší je dostat se k němu severozápadním směrem od Železné Rudy. Rozkládá se na ploše cca 10,31ha pod karovou stěnou Jezerní hory. Objem vody je 18 mil. km3. Je to druhé největší a druhé nejhlubší jezero. Hloubka místy dosahuje až 36,7 metrů. Vzniklo v kotlině vyhloubené karovým ledovcem v nadmořské výšce 1030 m. n. m.

Pověst

O Čertově jezeře se toho hodně napovídá, ale kdo ví, co je opravdová pravda? Jedna z pověstí dala jezeru i název. Podle ní se tu čert pokusil stáhnout do samého pekla mladou nevinou dívenku. Ona dívenka ale ve vší své prozřetelnosti přivázala tomu lumpovi na ocas obrovský kámen. Ten balvan byl tak těžký, že se čert snažil vší silou aby se udržel na zemi. Během souboje s dívkou vyrýval kotlinu. Tato dolina se později zalila vodou.

Podle další z báchorek, které se říkají dětem, aby nezlobily, se zde utopil sám ďábel. V okolí není nouze o strašidelná a nadpřirozená stvoření. Potkat se tu můžeme i se starým mužíkem. Zarostlý, fousatý dědeček chlapeckého vzrůstu tu podle legendy hledá svou unesenou ženu.

Turistický ráj

Čertovo jezero každoročně navštíví spousta turistů. Všichni se kochají nádhernou, skoro nepoškozenou krajinou. Někteří vyrážejí za poznáním, jiní hledají klidné místečko k odpočinku. Čertovo jezero je spojeno turisticky značenou cestou s Černým. Cesta se ale line dosti kopcovitým terénem. Zdejší pochod tedy vyžaduje pořádný chodecký výkon. Jezero vzniklo v kotlině vyhloubené karovým ledovcem a patří do povodí Černého moře. Jezerní potok odvádí vodu do Řežné a ta dále do Dunaje. Na Šumavě má díky tomuto povodí jedinečné postavení. Je to hlavní evropské rozvodí mezi Jezerní horou a Špičákem.

zdroje (informací):
111 nej... České republiky
encyklopedie Českoautor:
datum vydání:
11. června 2007


Diskuze k článku „Čertovo jezero“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!