Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Čertovo jezero

Čertovo jezero je součástí Národní přírodní rezervace společně s jezerem Černým. Dostat se ale k jezeru Čertovu je náročné, protože tam nevede silnice. Pokud se Vám tedy nechce šlapat ten kopec, pojďte alespoň se mnou trochu prostudovat jeho půvab.

Leží v jihozápadních Čechách, v oblasti šumavských lesů. Nejjednodušší je dostat se k němu severozápadním směrem od Železné Rudy. Rozkládá se na ploše cca 10,31ha pod karovou stěnou Jezerní hory. Objem vody je 18 mil. km3. Je to druhé největší a druhé nejhlubší jezero. Hloubka místy dosahuje až 36,7 metrů. Vzniklo v kotlině vyhloubené karovým ledovcem v nadmořské výšce 1030 m. n. m.

Pověst

O Čertově jezeře se toho hodně napovídá, ale kdo ví, co je opravdová pravda? Jedna z pověstí dala jezeru i název. Podle ní se tu čert pokusil stáhnout do samého pekla mladou nevinou dívenku. Ona dívenka ale ve vší své prozřetelnosti přivázala tomu lumpovi na ocas obrovský kámen. Ten balvan byl tak těžký, že se čert snažil vší silou aby se udržel na zemi. Během souboje s dívkou vyrýval kotlinu. Tato dolina se později zalila vodou.

Podle další z báchorek, které se říkají dětem, aby nezlobily, se zde utopil sám ďábel. V okolí není nouze o strašidelná a nadpřirozená stvoření. Potkat se tu můžeme i se starým mužíkem. Zarostlý, fousatý dědeček chlapeckého vzrůstu tu podle legendy hledá svou unesenou ženu.

Turistický ráj

Čertovo jezero každoročně navštíví spousta turistů. Všichni se kochají nádhernou, skoro nepoškozenou krajinou. Někteří vyrážejí za poznáním, jiní hledají klidné místečko k odpočinku. Čertovo jezero je spojeno turisticky značenou cestou s Černým. Cesta se ale line dosti kopcovitým terénem. Zdejší pochod tedy vyžaduje pořádný chodecký výkon. Jezero vzniklo v kotlině vyhloubené karovým ledovcem a patří do povodí Černého moře. Jezerní potok odvádí vodu do Řežné a ta dále do Dunaje. Na Šumavě má díky tomuto povodí jedinečné postavení. Je to hlavní evropské rozvodí mezi Jezerní horou a Špičákem.

zdroje (informací):
111 nej... České republiky
encyklopedie Česko

Debata k článku 'Čertovo jezero'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz