Austrálie v roce 1932 zahájila „válku s emu“ a prohrála

autor: Myrius Dana
Zní to trochu jako vtip, ale válka s emu byla skutečná! Zajímá vás, co přesně se v Austrálii odehrálo?

Kdybyste si mohli vsadit na tuto válku, na koho byste vsadili, na vojáky nebo na emu? Jaké myslíte, že by byly sportovní kurzy? Jak už název napovídá, výherní sázka je na emu.

Velká válka emu v Austrálii v roce 1932 byla absurdním, ale marným vojenským cvičením s cílem získat nadvládu nad nelétavým druhem ptáka, které skončilo neúspěchem. V roce 1932 způsobili emu v západoaustralském okrese Campion chaos. Emu jsou původními obyvateli Austrálie, jsou to velmi velcí ptáci a jsou nelétaví. Obrovský počet emu v oblasti vyvolával u místních obyvatel obavy.

Velká hospodářská krize vedla 10. prosince 1932 Austrálii k vyhlášení války jednomu ze svých oblíbených nelétavých ptáků - emu. Ukázalo se, že to byl jeden z nejmarnějších vojenských převratů všech dob. Velká válka o emu v západní Austrálii, jak se jí začalo říkat, byla bizarní výpravou, při níž země prohrála válku proti ptákům na plné čáře. Je zde věta, která je absurdní, a přesto nepřekvapivá.

Co způsobilo velkou válku emu?

Emu se každoročně stěhují z pobřežních oblastí do vnitrozemí, kde se rozmnožují. Odhadem 20 000 emu si uvědomilo, že nově obdělávaná zemědělská půda v Campionu je pro ně vhodným místem k rozmnožování a hledání potravy. Farmáři samozřejmě nebyli spokojeni, protože jejich úroda pšenice byla zničena. Emu také poškodili ploty, což umožnilo králíkům proniknout dovnitř a také zničit úrodu. Jednoduše řečeno, tito ptáci nejenže ovládli krajinu a přispěli k jejímu zničení, ale také kvůli své velikosti naháněli lidem strach.

Je třeba říci, že zemědělství bylo obtížné už předtím, než se v oblasti objevili emu. Australská vláda neposkytovala farmářům slíbené dotace a zároveň způsobila Velká hospodářská krize propad cen zemědělských produktů, což farmářům ještě více ztížilo život. Farmáři neměli dostatek munice na zabíjení emu, a tak hrozili, že opustí půdu, a požadovali po vládě, aby našla perspektivnější pozemky a přemístila je tam.  Teprve 2. listopadu 1932 zasáhla po obrovském tlaku farmářských odborů a dalších aktivistů australská armáda. 

Velká válka s emu v roce 1932

2. listopadu 1932 se vojáci vydali do Campionu, kde bylo pozorováno asi 50 emu. Ve vůbec první bitvě Velké emu války se vojáci údajně vyzbrojení 10 000 náboji a kulomety Lewis vydali z Perthu do otevřeného útoku, který se nezdařil. Ptáci byli mimo dostřel děl, a tak se místní obyvatelé pokusili zahnat emu do léčky. Ptáci se však rozdělili do malých skupin a utíkali, takže byli obtížným cílem. První série výstřelů byla neúčinná vzhledem k tomu, jak daleko se emu nacházeli. O tomto zničujícím neúspěchu široce informovala tehdejší australská média a jako důvod se uvádělo - ptáci byli příliš rychlí a těžko se zabíjeli. 

V následujících dnech se major Meredith rozhodl přesunout dále na jih, kde byli ptáci "údajně poměrně krotcí". Do 8. listopadu, tedy po pouhých 6 dnech války, bylo vystřeleno 2 500 nábojů. Vzhledem k tomu, že bylo vypáleno tolik střel, nebyly ztráty na emu velké.

Před koncem listopadu australská armáda den po dni zahajovala proti emu plnohodnotnou válku. Na zprávy o tom, že se tam slétají další ptáci, vojáci každý den reagovali vlastní "strategií", jak útoku čelit. Vojáci se přibližovali a stříleli na ptáky ze všech stran, obětí bylo stále jen několik desítek. Armáda dokonce přešla na partyzánský způsob boje, ale bezvýsledně. S každou novou strategií se emu přizpůsobovali boji. 

Po 38 dnech intenzivních bojů, kdy se zbraně zasekávaly, vozidla se rozbíjela a bylo zabito jen několik stovek emu, byla armáda 10. prosince 1932 požádána o odvolání Velké emu války. Australská vláda se místo toho rozhodla poskytnout farmářům munici zdarma, jakmile ji budou potřebovat, a také slíbila vybudovat 200 km dlouhou zeď proti emu, což se nikdy plně neuskutečnilo. Farmáře také motivovala tím, že na emu vypsala odměny. autor:
Myrius Dana

datum vydání:
10. dubna 2022


Diskuze k článku „Austrálie v roce 1932 zahájila „válku s emu“ a prohrála“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!