Běžné buky - vše, co o nich potřebujete vědět

článek je inzerce, nejde o odborný text
Buk je polský strom, který se vyskytuje na severovýchodě naší země. Je to jedna z nejhezčích ozdob každé zahrady. Jaké jsou vlastnosti buku obecného? Jaké jsou jejich odrůdy? Odpovědi na tyto otázky najdete dále v tomto článku.

Buk je polský strom, který se vyskytuje na severovýchodě naší země. Je to jedna z nejhezčích ozdob každé zahrady. Jaké jsou vlastnosti buku obecného? Jaké jsou jejich odrůdy? Odpovědi na tyto otázky najdete dále v tomto článku.

Buk obecný - charakteristiky

Buk lesní (Fagus sylvatica) má nízkou, hustou a širokou korunu. Jeho listy jsou eliptické nebo vejčité. Navíc jsou na jejich okrajích vidět malé bílé chloupky. To je bezpochyby jeden z nejcharakterističtějších znaků buku obecného. Strom dorůstá výšky 30-40 m. Jeho kůra je hladká a tenká. Bohužel se kvůli poškození špatně regeneruje. Přesto se tento strom vyznačuje dlouhou životností, která dosahuje až 350 let. Buk má také plody, přesněji řečeno bukvice. V každé chlupaté hromádce se nacházejí dva ořechy. Výše zmíněná pelika se rozštěpí a umožní uvolnění semen.

Buk lesní - odrůdy

Buk obecný je strom vhodný jak do zahrady, tak do parku. Zajímavé je, že má velmi dobrou odolnost proti silnému větru, takže se dá použít jako živý plot. Kromě toho poskytuje tzv. stavební půdu, tj. úrodný humus.

Nejoblíbenější odrůdy buku:

Beech Purpurea Tricolor - vyznačuje se růžovofialovými listy. Díky tomu je ideální jako okrasný strom. Dosahuje až 30 m na výšku a šířku.
Buk Pendula - převislý habitus dělá z tohoto stromu jednu z nejhezčích odrůd. Buk Pendula se vzhledem ke své velikosti doporučuje do velkých zahrad nebo parků. Dorůstá do šířky a výšky 15-25 m.
Buk Aspleniifolia - je náročná odrůda, protože má nízkou odolnost vůči teplu a suchu. Dosahuje šířky 20 m a výšky 20-25 m. Má široce rozložitou korunu.
Dawyckův buk - dorůstá do šířky 3 m a výšky 15 m. Jeho listy jsou zelené. Vyznačují se úzkým a sloupovitým habitem.
Buk 'Dawyck Purple' - jeho listy jsou sloupovité. Kromě toho mají charakteristickou fialovou barvu.
Buk 'Dawyck Gold' - mladé listy mají zlatožlutou barvu. Tento strom by měl růst na slunném místě.
Buk černá labuť - dorůstá do šířky 2-3 m a výšky 7 m. Má tmavě fialové listy. Tento strom se vyznačuje převislým a úzkým habitem.
Zlatý buk - dorůstá výšky a šířky až 25 m. Má širokou korunu. Mladé listy se vyznačují zlatožlutou barvou. Později zezelenají.
Buk purpurový (Beech purpurea nebo Atropunicea) - má fialové listy, které se na podzim zbarvují do oranžova. Jeho koruna je zaoblená. Vzhledem ke své velikosti, která dosahuje až 20 m, se vysazuje do velkých zahrad nebo parků.
Fialový fontánový buk - dorůstá výšky 4-5 m a šířky 1,5-2 m. Dobře se jí bude dařit i v menších zahradách. Jeho listy mají fialovou barvu.

Buk lesní - pěstování

Buk patří mezi okrasné dřeviny. Bohužel má vysoké nároky na pěstování. Dobře se jí daří na hlinitých, úrodných nebo hlinitopísčitých půdách. Buk obecný dává přednost vlhkému vzduchu, který mu poskytne například přímořské klima. Nemá ráda silné mrazy. Díky pravidelnému zastřihávání bude vypadat jako živý plot bezvadně. Navíc se dá tvarovat. Velmi dobře se jí daří i v městském prostředí, protože je odolná vůči různým znečišťujícím látkám. Může tedy plnit zajímavou dekorativní funkci.

Buk obecný je nejlepší přesazovat s velkým kořenovým balem (nejlépe brzy na jaře). Vezměte prosím na vědomí, že po přesazení by se neměla stříhat. Tento strom se vyznačuje nízkou schopností vytvářet kořenové odnože. Při jeho pěstování je třeba věnovat zvláštní pozornost mrazům. Ty bohužel mohou přispět k poškození mladých listů a květů. Kromě toho je třeba ji od června hojně zalévat.


Kmenový buk - efektní ozdoba každé zahrady

Někteří lidé si možná spojují buky s výskytem v metropolitních oblastech. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Kromě toho jsou stále častěji voleny jako dekorace domácích zahrad. Díky rozložitým korunám buku se strom bude líbit jak milovníkům klasických řešení, tak těm, kteří u nás hledají něco trochu exotického. Zvláštní pozornost si zaslouží také červený buk. Její sazenice najdete v mnoha obchodech, dokonce i na internetu. Ty nabízejí rostliny různé velikosti a stáří. Na tomto místě je třeba zmínit, že čím je stromek starší, tím vyšší je pravděpodobně jeho cena.

Máte zájem o koupi sazenic buku? Pokud ano, podívejte se na následující webové stránky: https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Buky/42. Zde se dozvíte nejen přesné charakteristiky buku, ale získáte také možnost zakoupit jeho řízky. Nečekejte, až si je někdo koupí dříve než vy. Podívejte se na nabídku internetového obchodu Moravske-sady.cz právě teď a ozdobte svou zahradu krásnými stromy, které pocházejí z naší země.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
2. prosince 2022


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!