Běžné příčiny bolesti břicha u těhotných žen

článek je inzerce, nejde o odborný text
Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě mnoha žen, ovšem asi každá z nich vám potvrdí, že jej doprovází také celá řada ne tolik příjemných potíží. Bolest břicha je jednou z nich a dokáže pořádně vylekat. Ne vždy je ale důvod k obavám – přečtěte si, co může bolesti břicha v těhotenství způsobovat a jak s nimi bojovat.


Bolesti břicha jsou během těhotenství přirozené?

Mnoho z příčin bolesti břicha v těhotenství je nevinných a není důvod k návštěvě lékaře. Je ovšem pochopitelné, že zejména při prvním těhotenství jsou ženy opatrnější. Pokud si nejste jistá a cítila byste se lépe po odborné kontrole, nebojte se, že budete svého doktora otravovat. Můžete s ním své příznaky zkonzultovat nejdříve telefonicky, abyste měla jistotu, že se opravdu nic neděje. Vždy je ale lepší být si jistá, že je vše v pořádku, a váš lékař vám jistě rád pomůže – i v případě, že o nic nejde.

Jak se bolest břicha nejen v těhotenství projevuje?

Bolest má nejen mnoho příčin, ale také projevů. Je bolest spíše tupá, pulzující a nebo vystřelující i do jiných částí těla? Máte jen bolesti břicha, nebo i křeče v břiše, které jsou typickými příznaky některých potíží? Bolí vás břicho spíše po stranách, vlevo, vpravo, nahoře či spíše k podbřišku? Je také rozdíl mezi bolestí břicha a bolestí žaludku, která se projevuje ve středu břicha mezi žebry. Tyto informace jsou důležité pro vás i pro vašeho lékaře. Každá příčina se totiž projevuje svým specifickým příznakem a jakmile dokážete bolest břicha co nejpřesněji pospat, bude jednodušší určit, co ji může způsobovat.

​Nejčastější důvody bolesti břicha v těhotenství

Pojďme se teď podívat na nejčastější problémy, které mohou během těhotenství způsobovat bolesti, a jak se tyto bolesti projevují či jak závažné jsou:

​Bolesti připomínající menstruační

​ Zejména během prvního trimestru se mohou dostavit křeče v podbřišku a bolesti podobné těm jaké ženy zažívají během menstruace. V těhotenství jsou tyto bolesti a křeče způsobené zejména rostoucí dělohou. Bolesti vás mohou překvapit svou intenzitou, ale pokud je nedoprovází krvácení a po čase ustoupí, není nutné panikařit. Myslete ovšem na to, že v prvních měsících se u některých žen může dostavit i mírné krvácení podobné menstruačnímu. Pokud si ovšem nejste jistá, neváhejte navštívit lékaře.

​Náhlá bolest při rychlém pohybu

Tato bolest je velice typická zejména pro ženy v druhém trimestru. Opět je způsobená rostoucí dělohou, která je na svém místě fixovaná tzv. oblým děložním vazem. Jakmile se tento vaz napne, může to v břiše vyvolat náhlou silnou bolest. Ta se nejčastěji objeví, pokud učiníte nějaký prudký pohyb, například rychle vstanete z místa.

Falešné kontrakce

Braxton-Hicksovy kontrakce neboli „poslíčci“ jsou křeče v břiše, které se obvykle objevují několik týdnů před porodem. Vaše tělo se jimi připravuje na skutečný porod a kromě křečí se může objevit i tvrdnutí břicha. Falešné kontrakce netrvají příliš dlouho, jsou vždy stejně intenzivní a často na ně pomáhá změnit polohu. Jestliže bolest ovšem neodeznívá a nebo se její intenzita dokonce zvyšuje, je lepší kontaktovat svého lékaře.

​Bolest břicha způsobená plynatostí

Nahromaděné plyny dokáží pěkně potrápit, a to samozřejmě i v těhotenství. Rostoucí děloha totiž ubírá místo mnoha orgánům, a to včetně střev, které v důsledku menšího prostoru pracují pomaleji. Hromadí se v nich plyny a neobvyklá není ani zácpa. Bolesti jsou velmi nepříjemné a často hodně intenzivní. Jestliže vás vylekají a raději navštívíte lékaře, vězte, že nebudete rozhodně ani první ani poslední. Trávicí potíže obecně nejsou během těhotenství nic výjimečného a kromě zácpy vás může trápit také průjem a další. Najděte si informace o tom, co jíst při průjmu či zácpě a na co si dát pozor, aby vás tyto obtíže netrápily a zbytečně nestrašily.

​Bolest břicha může doprovázet i pálení žáhy

Jak už bylo řečeno výše, rostoucí děloha utlačuje okolní orgány a konkrétně tlak dělohy na žaludek může způsobovat pohyb žaludečních kyselin do jícnu a známé pálení žáhy. I pokud jste se s ním před těhotenstvím nikdy nesetkala, raději s ním počítejte, jedná se totiž o velmi běžnou potíž doprovázející čekání na miminko. Pálení žáhy má hned několik projevů, mezi které patří i právě bolest břicha a nebo třeba bolest v krku. Existuje několik potravin, které vám od nepříjemností uleví, a na trhu jsou také dostupné léky vhodné i pro těhotné.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
19. června 2024


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!