Boj za záchranu Letné

autor: Alena Rulfová
Letná je jedním z mála míst v Praze, kde si člověk může odpočinout v zeleném tichu šumících stromů a rozlehlé travnaté plochy. Ačkoliv neleží příliš daleko od frekventované silnice a tramvajové trasy, je až překvapující, jaký klid zde lze nalézt.

A nyní hrozí, že na Letné namísto zeleného parku vyroste oceanárium a zelenou plochu pro sportovní a jiné vyžití výrazně zmenší plánovaná výstavba soukromého parkoviště pro 2300 automobilů. Parkoviště má patřit k přestavěnému a zmodernizovanému stadionu Sparty. Konkrétně se plánuje vystavět parkoviště pro asi 800 - 2000 automobilů v podzemních garážích naproti Spartě a dále parkoviště s 300 místy na zelené letenské pláni. To všechno se má stát v nejbližších letech.

Kdo však skutečně stojí o ničení zelených ploch v Praze? Komu přebudování tohoto zeleného místa prospěje? Největší prospěch z plánované výstavby oceanária a přestavby Sparty (modernizace stadionu), budou mít samozřejmě investoři, a možná fotbaloví fanoušci. Běžný občan Prahy pocítí tuto změnu především jako zhoršení dopravy a tedy i hlučnosti a prašnosti na již tak dosti frekventovaných silnicích kolem Letné, a jako ztrátu zdejšího parku a celkově klidné zelené zóny. Je nezbytné si opravdu dobře rozmyslet, jakou budoucí tvář Letné udělit, a neohlížet se přitom pouze na finanční prospěch ale především na zájmy obyvatel a návštěvníků Prahy.

V nedávné době byl zahájen snad ne marný boj za záchranu Klánovického lesa, a nyní je čas postavit se za záchranu Letné - stačí docela "málo" - podepsat petici proti výstavbě oceanária a přestavění stadionu Sparty.

Přesně před týdnem jsem se asi na hodinu posadila na Letné na lavičku naproti metronomu, a přemýšlela. Dívala jsem se bedlivě kolem sebe, a poslouchala. A viděla jsem přitom a slyšela, jak celá Letná a všichni lidé, kteří sem chodí, také nechtějí, aby namísto klidného letenského parku zde vyrostlo plánované oceanárium a na zelené ploše bylo zbudováno soukromé parkoviště s 2300 místy. A pak jsem šla zpátky směrem na tramvajovou zastávku Letenské náměstí. Jakmile jsem dosáhla hranice letenského trávníku, jako bych vešla do zcela jiného světa neviditelnou bránou - spousta lidí a smrad z výfukových plynů projíždějících aut, neonová světla z výloh obchodů - byla to hrozná proměna, až se mi skoro nechtělo jet tramvají domů. Bylo to však zároveň poučné, doporučuji to každému, kdo si není jist, zda na Letné zachovat zelenou plochu či zda zde vytvořit něco přírodě méně blízkého.

Dovolíme-li, aby Letná byla přeměněna na pouhý zdroj komerční zábavy, přijdeme o víc než jen o pár stromů a trávník. Na jaře a v létě je letenský park plný milenců a na rozlehlé ploše tu sportovci často hrají volejbal či vybiku a jiné hry. Na podzim tu lidé pouštějí s dětmi draky a teď v zimě, se tu tak jako po celý rok procházejí pejskaři se svými psími kamarády. Psi přitom nadšeně běhají všude možně, najednou tolik volní.. i člověk se tu cítí volněji. Dokonce jsem tu viděla dva kluky hrát si přímo na zemi, váleli se po trávě a smáli se. Zpívají zde sýkory modřinky a kosi, zvonci zelení a také strakapoud velký a žluna zelená se tu často ozvou.

A proto každý, kdo souhlasí s tím, že by Letná měla zůstat zachována ve svém současném stavu - nemá se na ní stavět oceanárium a stadion Sparty, že by neměl být zbourán a přestavěn ze současné budovy na stadion pro 40 000 fanoušků, a že nemá být vybudováno obří parkoviště, které do dané zelené plochy značně zasáhne, by měl vyjádřit svůj názor na tuto situaci.

Na stránkách www.zachranmeletnou.cz . naleznete podrobnosti o plánovaných výstavbách a názory některých Pražanů a to nejen těch slavných na celou problematiku. Boj za zachování přírodě blízkých ploch v Praze není jen bojem za trochu zeleně uprostřed města, je to otázka boje za zachování vyšších hodnot, než je zisk a pomíjivé štěstí z něj plynoucí.



autor:
datum vydání:
13. února 2008


Diskuze k článku „Boj za záchranu Letné“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!