Bylinky na spáleniny a popáleniny

autor: Blanka Holzäpfelová
Každý z nás už se jistě někdy v životě spálil, ať už jen v podobě sáhnutí na horkou plotýnku, nejčastěji jako děti nebo z nepozornosti, polití vařící vodou nebo třeba dlouhým opalováním. A všichni jistě víme, jak nepříjemný to dokáže být zážitek, a ještě horší léčba. Proto si nyní ukážeme, které bylinky nám v léčbě spálenin a popálenin mohou pomoci.

Pamatujme, že v článku se bavíme o spáleninách od sluníčka, žahavých rostlin (například kopřiva) a popáleninách lehkého stupně (například ona plotýnka). Nikdy si neléčete doma popáleniny druhého a vyššího stupně, velkého rozsahu, popáleniny u malých dětí, nebo závažného druhu (například poleptání chemickými látkami). Ty všechny patří do rukou lékaře!

Chladit

I lehké spáleniny se však nevyplatí podceňovat. Okamžitou pomocí je přerušit kontakt s tepelným zdrojem (schovat se do stínu, zamezit dalšímu dotyku s horkým tělesem apod.) a postižené místo začít chladit. Postačí vlažná nebo studená voda, neměla by být úplně ledová a v žádném případě nepřikládáme samotný led. Chlazení provádíme do doby, dokud postižené místo pálí, štípe nebo bolí, i když to může být několik hodin. V žádném případě nepřikládáme na spáleninu žádné masti a mastné obklady.

Aloe

Nejlepší volbou pro léčbu spálenin, poté, co ukončíme chlazení je zvolit zklidňující oplachy, případně přikládat léčivé rostliny. Výborným pomocníkem je například , kterou většina z nás má doma v květináči. Stačí uříznout list a místo, odkud z rány na rostlině vytéká gel opatrně přiložit na postižené místo. Gel pak necháme na místě zaschnout, popřípadě šetrně omyjeme vlažnou vodou bez mýdla. Aloe vera má skvělé dezinfekční, chladivé a hojivé účinky a urychluje především léčbu popálenin od slunce.

Jitrocel

Další skvělou pomocí je například jitrocel kopinatý, též slizovitá rostlina, jejíž rozmělněný list opatrně přikládáme na postižená místa. Z našich českých pomocníků stejně pomáhá proskurník, lípa nebo kontryhel, opět díky svému vysokému obsahu slizu, který chrání postiženou kůži. Přikládat můžeme také plátky růže (je znám její chladivý účinek například i při migrénách), vilín, violku nebo listy břečťanu.

V neposlední řadě nelze nezmínit naše největší kožní hojivky,

a to jsou heřmánek pravý a měsíček lékařský. Pomáhají na nejrůznější problémy s kůží, a spáleniny samozřejmě zvládnou taky. Ideální je vytvořit nálev, kterým pak jemně oplachujeme postižené místo, případně lze přikládat rovnou čajové sáčky (samozřejmě obojí vychladlé!)

Pozor na třezalku

Nesmíme opomenout ani byliny, které barvu slunce mají přímo v sobě, jako třezalka tečkovaná, rakytník řešetlákový nebo mochna nátržník. Už jejich žlutá barva napovídá, že na problémy od sluníčka dokážou spolehlivě a rychle zareagovat. V případě třezalkového oleje však dejte pozor, abyste se po jeho aplikaci sluníčku nevystavovali, jelikož má tzv. fotosenzitivní účinky, a mohl by pak naopak popáleniny způsobit. Pokud jej však aplikujete doma, například před spaním, má úžasné hojivé a zklidňující účinky.

Spáleniny dokážou být velice bolestivým problémem, a proto se hodí rostliny s anestetickým působením.

Z bylinek je to například vavřín nebo jitrocel, který stačí přiložit na postižené místo. Rostlin s anestetickým účinkem je samozřejmě víc, jako například oměj šalamounek nebo bolehlav, jelikož jsou však často současně jedovaté, je vhodnější v tomto případě sáhnout po syntetických přípravcích z těchto rostlin vyrobených, kde je již rostlina upravená do bezpečné formy a nehrozí tak otrava.

Spálená kůže je velmi křehká a snadno náchylná k infekci. Proto se hodí oplachy s dezinfekčním a zároveň zklidňujícím účelem. Skvěle v tomto případě poslouží například mateřídouška, heřmánek nebo měsíček lékařský.

Po odeznění akutní fáze, která obvykle trvá do týdne po spálení (záleží však na rozsahu a míře poranění) můžeme nasadit bylinky podporující regeneraci pokožky a obnovu kožních buněk.

Skvěle fungují například květy černého bezu, kostivalové listy, případně extrakt z kořene (dejte však pozor, je velmi silný, a neředěný naopak dokáže silně popálit, tak ať si ještě víc neublížíte), máta (má výborné chladivé účinky), pampeliška nebo již zmiňovaný heřmánek nebo proskurník. Vnitřně můžete podpořit obnovu kůže zvýšením příjmu vitaminu A, E, D a potravin jako je například avokádo nebo petržel. Naopak potraviny bohaté na rafinovaný cukr, bílou mouku, mléčné výrobky a uzeniny budou léčbu spálenin zpomalovat.

Pokud nám po spáleninách navíc vyrazí kopřivka, výborným pomocníkem je rostlina roobois,

u nás známá především v podobě čaje. Stačí čajové sáčky přikládat na postižená místa. Pokud kůže naopak svědí a je podrážděná, zklidňující účinky má například vodilka nebo ptačinec. Bolestivé otékání zase pomůže napravit levandulová nebo eukalyptová silice, vnitřně je to například konzumace ananasu (ne toho zavařeného, ten už postrádá léčivý bromelin). Bohatě však postačí pokračovat v aplikaci již zmíněných rostlin jako je heřmánek nebo měsíček, které mají o něco jemnější působení a hojivý efekt stejný nebo i vyšší. Svědění je také často příznakem hojení a urputným škrábáním lze nově vznikající kůži snadno poranit, proto v případě nezdaru určitě vyhledejte syntetické mastičky zabraňující pocitu svědění a vydržte. V případě však, že by se ke svědění přidalo zčervenání, otoky, puchýřky nebo jiné známky infekce, vyhledejte již lékařskou pomoc, ránu je třeba odborně vyčistit a pak je možno pokračovat v léčení bylinkami.

No a na závěr, pokud už jste udělali vše výše zmíněné a kůže se začíná odlupovat, můžete její hojení konečně podpořit oleji, nejčastěji slunečnicový nebo olivový. Jemné natírání podpoří nové křehké vrstvy kůže a pomůže s odlupováním té staré poškozené. Všeho však s mírou, největším pomocníkem je obyčejná voda bez mýdla.

Přeji, ať se vám spáleniny vyhýbají obloukem a ať si dokážete užít letního sluníčka i jiného tepla v bezpečí a pohodě.

Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135

JEŽEK, Martin, 2019. Bylinková první pomoc. Ilustrovala Barbara Gyönyör. Brno: CPress. ISBN 978-80-264-2495-6.autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
3. července 2024


Diskuze k článku „Bylinky na spáleniny a popáleniny“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!