Chlorella a spirulina – stejná zelená tabletka?

autor: Blanka Holzäpfelová
V poslední době se čím dál víc mluví o úžasném léčivém účinku některých řas (a to nejenom těch mořských) a sinic. Jednou z nich je i chlorella. Často bývá zaměňována se spirulinou, která po zpracování sice vypadá podobně, ale spirulina je sinice, zatímco chlorella je sladkovodní řasa.

Chlorella vznikla o mnoho let později než spirulina, i proto jsou její účinky odlišné od spiruliny, i když by člověk na první pohled řekl, že se jedná o stejnou slisovanou zelenou tabletku. Pojďme se tedy podívat, co se v oněch zelených tabletkách vlastně skrývá.

Chlorella má převážně detoxikační účinky

I když dokáže i vyživovat a posilovat. Je proto využívána především jako detoxikační prostředek, a to například při chemoterapiích, kdy pomáhá z těla odstraňovat nežádoucí látky. Detoxikuje také od těžkých kovů, nejrůznějších toxinů a radioaktivního záření. Spolu s tím napomáhá regeneraci buněk a snižuje riziko vzniku civilizačních chorob. Nabíjí také organismus potřebnou energií, a proto ji ocení lidé s náročnými fyzickými profesemi nebo vrcholoví sportovci. Příjemným bonusem také je, že snižuje nepříjemný zápach potu. Má silné protizánětlivé účinky a působí téměř proti všem zánětům, které nás jen napadnou. Má schopnost ničit vznikající nádorové buňky, a proto je velmi oceňovaná jako podpůrný prostředek při onkologické léčbě.

Působí proti respiračním chorobám a je také prevencí proti anémii, jelikož obsahuje vysoké dávky železa. Proti anémii pomáhá bojovat také tak, že přispívá k lepší krvetvorbě a čistí krev. Upravuje také hodnoty krevního tlaku a harmonizuje jeho výkyvy.

Přispívá také ke kvalitnějšímu spánku. Podporuje zároveň metabolismus, takže je vítaným pomocníkem při hubnutí. Pomáhá k dosažení zdravého BMI, čistí střevní stěnu a reguluje stolici, působí tak proti zácpě i proti průjmu. Koriguje také hladinu tuku v krvi a pomáhá při léčbě cukrovky a chronických hypoglykemických stavů.

V neposlední řadě přispívá také k tomu, aby naše játra zůstala zdravá. Podporuje také zdraví pokožky, má potenciál omlazovat pleť, a příznivě působí při nejrůznějších kožních chorobách.

Jelikož je chlorella velmi silná, maximální denní dávka činí 4 g

Doporučená dávka je však 2-3 g na den. Při zvýšení stresu nebo vážném onemocnění je možné zvýšit krátkodobě dávku až na 6-12 g/ den, je však vhodné takovou dávku rozdělit do více porcí v průběhu celého dne. Zpočátku se vždy užívají nižší dávky a postupně zvyšujeme, aby případný detox nebyl příliš silný. V případě předávkování, nebo pokud na chlorellu nejsme zvyklí a naše tělo je příliš zanesené škodlivinami, můžou nastat nepříjemné detoxikační příznaky, jako jsou bolesti hlavy, horečka, kašel, svědění nebo závratě. V takovém případě je vhodné chlorellu vysadit a později zkusit začít s nižšími dávkami.

Šup s ní do smoothie

Chlorella se obvykle užívá v podobě lisovaných tablet, které se polykají celé. Je však možné také zakoupit chlorellu v prášku, kterou můžeme užít například do jogurtů nebo smoothie. Rozmíchání chlorelly v prášku usnadňuje přidání trochy citronové šťávy. Pro někoho může být nepříjemná výrazná zelená barva nebo silná železitá chuť, proto zpočátku doporučuji užívat právě ve smoothie, kde se tyto charakteristiky snadno eliminují.

Naproti tomu spirulina je vývojově mnohem starší organismus.

Je ceněna především pro svůj vysoký obsah nutričních látek, udává se, že 1 g spiruliny obsahuje tolik živin jako 1 kg zeleniny.

Zatímco chlorella převážně detoxikuje, spirulina spíše vyživuje.

Spirulina je významná především pro krvetvorbu, pomáhá při chudokrevnosti a stimuluje tvorbu červených krvinek, stejně tak zlepšuje kvalitu krve. Pomáhá také při hemoroidech, snižuje krevní tlak a je prevencí kardiovaskulárních chorob. I spirulina dokáže organismus detoxikovat, a proto je rovněž ceněna při detoxikačních kůrách. Pomáhá také při cukrovce, astmatu, revmatismus, osteoporóze, únavě, vyčerpání, depresi a všude tam, kde je potřeba tělo vyživit a doplnit potřebnou energii.

Příznivě působí při problémech s játry i ledvinami a trávením

Mírní i průběh zánětu jater. Pomáhá také snížit hmotnost, jelikož podporuje pocit sytosti a snižuje chuť na sladké. Podporuje trávení a harmonizuje střevní mikroflóru. Potlačuje také škodlivé střevní mikroorganismy, jako jsou nežádoucí druhy kvasinek a bakterií a podporuje tak zdravý mikrobiom.

Alergici zbystřete

Posiluje také imunitu. Zastavuje produkci histaminu a díky tomu je vítaným pomocníkem při léčbě alergií, především při snížení jejich projevů.

Stejně jako chlorella, je spirulina vítaným pomocníkem při nadměrném výdeji energie. Podporuje buněčný metabolismus, zpomaluje stárnutí a zlepšuje schopnost regenerace. Je také prevencí rakoviny, zároveň příznivě působí při onkologické léčbě, neboť má schopnost bránit patologickému dělení buněk a dokáže opravit poškozenou buněčnou DNA.

Vaše pokožka ji bude milovat

V nespolední řadě příznivě působí také při opalování. Chrání totiž před slunečním zářením. V takém případě stačí smíchat kokosový olej a kakaové máslo v poměru 1:1 právě se spirulinou. Současně také pomáhá zlepšovat stav pokožky, nehtů a vlasů.

Vzhledem k jejím silným účinkům i se spirulinou musíme být opatrní.

Doporučená denní dávka je 5g 2x denně, i když maximální denní dávka je až 50 g. Spirulina je však vhodnější spíše po malých dávkách pro pravidelnou konzumaci. Stejně jako v případě chlorelly, rozmíchání prášku usnadní trocha citronové šťávy. Spirulinu nesmí užívat lidé s alergií na jód nebo s poruchami štítné žlázy. Nedoporučuje se rovněž pro osoby s autoimunitním onemocněním, těhotné ženy a kojící maminky. Nerozumí si ani s léky na ředění krve, jelikož zesiluje jejich účinek. A v neposlední řadě je tu ona záměna právě s chlorelou, ale o tom už víme svoje.

Přeji, ať i vy v řasách nebo sinicích najdete ten pravý výživový nebo detoxikační poklad a ať vám tyto nenápadné zelené buňky vnesou do života to potřebné.

Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0

Státní ústav pro kontrolu léčiv. 2024. [online]. SÚKL © 2010



témata článku:
autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
8. ledna 2025


Diskuze k článku „Chlorella a spirulina – stejná zelená tabletka?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!