Cushingův syndrom se objevuje i u koní. Jak poznat příznaky a co se dá dělat v rámci léčby?

článek je inzerce, nejde o odborný text
Majitelé koní zcela jistě neustále hlídají zdraví svých čtyřnohých přátel. Zejména ve starším věku se mohou začít objevovat nejrůznější zdravotní neduhy. Poměrně často se u koní vyskytuje nemoc, kterou známe pod pojmem Cushingův syndrom. Jedná se o onemocnění, nad nímž se nedá úplně vyhrát. Za jistých okolností se ale může výrazně prodloužit a zlepšit život koně.


Symptomů je celá řada

Cushingův syndrom se týká nadprodukce hormonů a poruch endokrinního systému. Typickým příznakem je poměrně rychlá a značná ztráta svalové hmoty. Kůň rovněž mívá viditelně zhoršenou kvalitu srsti, u níž dochází k nepřirozenému zvlnění. Dále má zvíře zvýšenou potřebu pít vodu. Někdy se přespříliš potí, existují ale také případy, kdy se v rámci zmíněného onemocnění naopak koně potí nedostatečně, a to třeba i v letních vedrech, u sportovních koní pak během zvýšené fyzické námahy.

V neposlední řadě má Cushingův syndrom vliv na zrak, v nejzazších případech dokonce koně mohou zcela oslepnout. Příznaků je tedy celá řada, proto byste měli vždy ihned pozvat na vyšetření zvěrolékaře, který nemoc dokáže včas detekovat a nasadit vhodné léky.

Bylinky pro koně s cushingem

Běžně se Cushing léčí přípravky, které snižují produkci hypofyzárních hormonů. Většinou jsou ve formě tablet, potažmo injekcí. Odborná léčba však není jedinou možností, jak koni ulevit a zpomalit projevy nemoci. Vy sami k tomu můžete přispět tím, že pořídíte speciální bylinky pro koně.

Příkladem kvalitního zboží z této oblasti jsou produkty značky Dromy Cushing control. Jedná se o doplňky pro koně, jež kromě léčivých bylinek obsahují například hořčík a důležitá probiotika, díky nimž se zlepšuje funkce střev a štítné žlázy. Dochází rovněž k regulaci krevního tlaku.

Dromy Cushing control nabízí nejen zmíněné bylinky. K dostání je také speciální kloubní výživa pro koně, jejíž aplikace je vhodná pro zvířata každého věku. Vždy je samozřejmě nutné držet se při dávkování patřičných návodů výrobce, respektive prodejce.Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
31. ledna 2023


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!