„Ekologická“ papírová a bambusová brčka nemusí být nutně lepší alternativa plastovým

autor: Lenka Kadlíková
Není tomu tak dlouho, co se nejen v Evropě přestlala vyrábět jednorázová platová brčka. Důvodem byl vznik velkého množství plastového odpadu. Ukazuje se však, že jejich náhrada na tom není o moc lépe. Zejména co se týče zdravotních rizik. V Americe proběhla studie, která na ně poukazuje. Podobnou studii provedli i Belgičtí vědci v Evropě.


Podle studie obsahují "věčné chemikálie"

Je samozřejmě logické, že papírové či bambusové brčko musí být něčím ošetřené aby fungovalo – bylo odolné vůči vodě. Podle belgické studie publikované v recenzovaném časopise Food Additives and Contaminants . obsahuje většina z testovaných výrobků takzvané věčné chemikálie - poly- a perfluoralkylové látky . Zkráceně PFAS.

PFAS se používají k výrobě každodenních produktů, od outdoorového oblečení po nepřilnavé pánve, odolné vůči vodě, teplu a skvrnám. Jsou však potenciálně škodlivé pro lidi, volně žijící zvířata a životní prostředí.

Nejenže se velice pomalu rozkládají, ale byly spojovány s řadou zdravotních problémů

Jako onemocnění štítné žlázy, zvýšení hladiny cholesterolu, poškození jater, rakoviny ledvin či varlat. Nižší porodní hmotnost, nižší reakce na vakcíny. Většina lidí však brčka využívá pouze příležitostně, proto je riziko minimální. Nicméně látky mohou zůstat v těle a časem se hromadit.

PFAS však nutně nemusí být přidávány

PFAS byly zjištěny ve vysokém procentu případů. Vědci však nezjišťovali jakým způsobem se látky do výrobků dostaly. Minimálně v některých případech může jít o kontaminaci půdou nebo vodou ve výrobním procesu. Nezjišťovalo se ani v jaké míře se tyto látky vyluhují do nápojů ve kterých jsou použity. Záleží totiž na konkrétní použité látce.

„Brčka vyrobená z rostlinných materiálů, jako je papír a bambus, jsou často propagována jako udržitelnější a ekologičtější než ta, která jsou vyrobena z plastu. Přítomnost PFAS v těchto brčkách však znamená, že to nemusí být nutně pravda. “ říká výzkumník Dr Thimo Groffen, odborník na životní prostředí z univerzity v Antverpách, který je zapojený do této studie.

Podobný problém asi bude i u papírovývh a bambusových kelímků na kávu a podobně.

Zdroj:
Taylor & Francis Group. "Papírová brčka na pití mohou být škodlivé a nemusí být lepší pro životní prostředí než plastové verze." ScienceDaily. ScienceDaily, 25. srpna 2023. www.sciencedaily.comtémata článku:
autor:
datum vydání:
4. září 2023


Diskuze k článku „„Ekologická“ papírová a bambusová brčka nemusí být nutně lepší alternativa plastovým“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!