Hura chřestivá - nejbrutálnější strom na světě

autor: Tomáš Svoboda
Na kmeni má jedovaté bodáky a rostou na něm granáty! Tedy, ne granáty, které si představíte, ale přírodní granáty, které ale nejsou o nic bezpečnější. Jedná se o strom Hura crepitans, s českým názvem hura chřestivá, nebo také dynamitový strom.

Hura chřestivá (Hura crepitans) se nalézá ve Střední a Jižní Americe a v Karibiku. Přirozený areál rozšíření je Kostarika, Nikaragua a Panama, ostrovy Anguilla, Antigua a Barbuda, Barbados, Kuba, Dominik, Guadeloupe, Hispaniola, Jamajka, Martinik, Portoriko, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny. V Jižní Americe je to amazonský deštný prales, Francouzská Guyana, Guyana, Surinam, Venezuela, Kolumbie, Ekvádor (Loja , Morona – Santiago) a zasahuje až do Peru.

Jedná se o stálezelený strom dosahující výšky 20-25 metrů, byly však zaznamenány rekordní jedinci s výškou až 60 metrů. Kmen dosahuje průměru až 2 metry a po celém obvodu i na větvích se nacházejí až 2 cm dlouhé trny, celý strom je propleten mléčnicemi, které při poranění vypouštějí jedovatý latex.

Strom plodí plody vzhledově podobné dýním a v průměru dosahují až 8 cm. Plod se skládá až v 18 pouzder, které chrání semena.

A teď ta část o granátech!

Když jsou plody hury chřestivé zralé, hlasitým třeskem explodují a vymrští semena rychlostí 252 kilometrů za hodinu do vzdálenosti 45 metrů! Potenciál je však mnohem větší, za ideálních podmínek může semínko doplachtit až 100 metrů od stromu.

Plody samozřejmě nejsou jedlé, tak se po staletí využívala převážně smrtící síla stromu. Jedovatý latex využívali rybáři k lovu ryb, příslušníci Karibských kmenů s ním zase potírali své šípy, aby byly ještě více smrtící.

Latex, semena, listy a kůra se však využívaly v šamanském léčitelství, z pouzder semen si domorodci vyráběli také náhrdelníky. Plody bývaly používány jako zásobníky na pudr k sušení inkoustu tzv. posýpátka. Proto se také stromu říká "Sandboxtree".

V současné době se však využívá především jeho velmi kvalitní dřevo, ze kterého se pod názvem Habillo Hura vyrábí nábytek, ze semen lze i při správném postupu vypěstovat velkou domácí ozdobnou rostlinu až do stádia květu.autor:
Tomáš Svoboda

datum vydání:
22. ledna 2021


Diskuze k článku „Hura chřestivá - nejbrutálnější strom na světě“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.