Jak správně přikrmovat ptáky
Vědecké poznání
I samotní ornitologové jsou stále rozděleni na dva tábory. Jedni vidí v přikrmování především v městských aglomeracích, kde je zejména v zimě pro ptáky nedostatek potravy, jako významnou pomoc. V lokalitách, kde ptáci nemají příliš mnoho možností, kde sehnat potravu považují za důležité přikrmování po celý rok. V období krmení mláďat to významně pomůže rodičům, kteří se hodnotně nakrmí a mají tak více energie pro shánění potravy pro mláďata. U hmyzožravých ptáků je prokázáno, že i když mají možnost mláďatům nosit potravu z krmítek, nedělají to, loví jim hmyz.
Druzí výrazně varují před tím, že na krmítka létají jen některé druhy a ty pak mají výraznou konkurenční výhodu proti mnohdy vzácnějším druhům, které krmítka nenavštěvují. Lokálně přemnožené populace některých druhů mohou i decimovat populace preferovaných druhů hmyzu, například housenky motýlů. Některé tažné druhy si díky dostatku potravy v krmítkách zvykají zimovat na lokalitách blíže k hnízdišti. Na jaře tak mohou dříve obsazovat hnízdní lokality, protože jsou na hnízdišti dříve.
Problematická jsou krmítka z důvodu snadného přenosu nemocí. Ve Velké Británii je přikrmování uváděno jako důvod velkého poklesu populace zvonků, kteří se nejspíš nakazili na krmných stanovištích od holubů, kteří jsou hlavními přenašeči známé krmítkové nemoci.
Jak už to tak bývá, pravda bude někde uprostřed. Záleží na konkrétním místě.
Základní zásady
- Nepřekrmovat, není potřeba aby bylo krmítko stále plné
- Nekrmte zbytky z kuchyně
- Vyhnout se směsím s vysokým obsahem kukuřice a obilovin jako je pšenice, ty většinou zůstávají pod krmítkem
- Při výběru druhu krmiva preferujte směsi ze surovin pěstovaných v České republice, není třeba nabízet našim volně žijícím ptákům například Niger dovážený přes půl světa.
- Krmit kvalitními směsmi nebo si míchat vlastní směs ze slunečnic, prosa, ořechů, bukvic... Oblíbená samotná slunečnice může být podle některých ornitologů pro ptáky jako pro lidi kobliha
- Lojové koule nejlépe vlastní výroby z hovězího loje od řezníka a výše zmíněných semen (kupované často obsahují nevhodný palmový nebo jiný tuk.
- Nekupujte koule v plastových síťkách je to zbytečný odpad a je potenciálně nebezpečný pro ptáky, kteří se v ní mohou zamotat. Koule se dají servírovat i jinak.
- přilepšit jim můžete různými bobulemi jako šípek hloh a podobné, při sběru ale mějte na paměti, že je potřeba na lokalitě něco nechat i pro místní ptáky, ne že jim vše odnesete.
- Lepší je několik malých krmítek než jedno veliké, jako prevence proti nemocem.
- Důležité je pravidelné čištění
Velkým pomocníkem jak správně krmit Vám mohou být tyhle dvě knížky od nakladatelství Kazda
Ta druhá, útlejší Lahůdky v krmítku, se věnuje podrobněji přípravě domácích lákadel pro ptáčky, popisuje jak by mělo vypadat dobré krmítko. Poukazuje na klady a zápory jednotlivých tipů.
Zdroj:
Výše zmíněné knihy Krmíme ptáky, ale správně a Lahůdky v krmítku
Česká společnost ornitologická
autor:
Diskuze k článku „Jak správně přikrmovat ptáky“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Neodpírejme si kapra | Jak správně větrat v zimě | „Spalovák vytvoří více emisí CO2 než elektroauto, ano i po započtení výroby baterie a… |
zobrazit více článků... |