Jak vybrat digitální zrcadlovku od Canon nebo Nikon?

článek je inzerce, nejde o odborný text
Toulky v přírodě jsou zdrojem nabírání energie, vychutnávání si krásy života i způsobem, jak příjemně aktivně trávit volný čas. Příroda nabízí mnoho k prožití, a hlavně mnoho k vidění. A také řadu scenérií, které stojí za to uchovat navěky. Například vyfotografováním. A fotit kvalitně znamená fotit na kvalitní přístroj. Jak vybrat digitální zrcadlovku od Canon nebo Nikon?


Dokonalost v detailech

Digitální zrcadlovka je mezi fotoaparáty top. Je nejčastěji využívaná tradičně smýšlejícími fotografy, kteří touží zachytit okamžiky včetně těch nejmenších detailů. A rozhodně se nemusí jednat jen o profesionály. Také začínající amatérští fotografové neudělají pořízením digitální zrcadlovky chybu.


Jak vybrat digitální zrcadlovku?

Značky Canon i Nikon patří mezi špičku v nabídce digitálních zrcadlovek. Jednotlivé modely se liší provedením a je vhodné si jejich výběr opravdu promyslet. Protože každému vyhovuje trochu něco jiného. Jednotlivé modely si nejlépe porovnáte za pomocí srovnání zrcadlovek, které popíší klady i zápory, včetně uživatelské recenze.


Nejdůležitější parametry výběru

Musí padnout do ruky

Jednou z nejdůležitějších věcí je to, aby vám fotoaparát vážně dobře seděl v ruce. Tělo přístroje je proto speciálně tvarováno, takže byste měli volit typ, který má pro vás nejlepší ergonomické vlastnosti. Soustřeďte se proto na úchop v pravé části těla fotoaparátu. Dále by měl být aparát vybaven chytře umístěnými ovládacími prvky. Některé mohou mít dokonce joystick nebo třeba dotekovou obrazovku.

Snímač

Zásadní pro digitální zrcadlovku je snímač. V zásadě se můžete setkat se dvěma typy, a to:

  • Full Frame – který umožňuje zachycení většího množství světla, typicky se využívá pro profesionálnější práci, oceňují ho např. svatební, portrétní nebo krajinní fotografové, výbornou službu udělá ale i pro reklamní nebo produktovou tvorbu, výhodou je možnost tisku fotografií na větší formáty,
  • APS-C – což je čip, typicky využívaný v amatérských a poloprofesionálních zrcadlovkách nebo modelech bez zrcátka.

Rozlišení

U zrcadlovky kupodivu nepatří rozlišení snímače mezi nejpodstatnější parametry. Běžně tak modely dosahují hodnot 20 až 30 Mpix. Počet Mpix pak udává schopnost fotografii digitálně zvětšit nebo případně následně vytisknout. Pro běžné prohlížení fotografií ale velké rozlišení zapotřebí není. Někdy dokonce může být zdrojem nechtěného šumu.

Displej

Moderní digitální zrcadlovky Canon a Nikon jsou vybaveny také displejem. Rozhodně platí, že čím větší velikost displeje budete mít, tím to pro vás bude lepší. Dokážete totiž lépe vidět celou snímanou scenerii. Jedná se o určitou alternativu ke klasickému hledáčku. Mimo to si zde ovšem můžete nastavovat i další požadované parametry. Displej může být zabudovaný, lepší uživatelské prostředí ovšem nabízí výklopné typy.

Cena

Digitální zrcadlovky nepatří mezi levné fotoaparáty. Rozhodně nedoporučujeme půjčovat si peníze na pořízení zboží běžné potřeby, ale pokud se fotografování chcete opravdu věnovat, je dobré pořídit si kvalitu. A s případným nákladem může pomoci třeba půjčka na cokoli. Zvlášť když se tak bude jednat o výjimečnou situaci. Každopádně je možné koupit fotoaparát za několik tisíc i za řádově vyšší desítky tisíc.

Objektiv

U digitální zrcadlovky se můžete setkat s několika způsoby provedení. Buď se jedná o samostatný přístrojnebo můžete zakoupit celý set. V takovém případě je klasický fotoaparát doplněn ještě o další objektiv. Ten se používá pro různé typy scén a je jen na vás, jak jej budete používat, nebo jestli zvolíte nákup objektivu přímo určeného pro konkrétní situace. Objektivy je možné jednoduše měnit.

  • Širokoúhlý objektiv – je vhodný pro interiéry i krajiny, ohnisková vzdálenost je kolem 25 až 35 mm.
  • Klasický objektiv – by měl odpovídat zornému úhlu lidského oka, ohnisková vzdálenost je pak asi 50 mm.
  • Teleobjektiv – se využívá pro reportážní fotografie nebo třeba portréty, ohnisková vzdálenost dosahuje 100 až 300 mm.


Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
7. května 2023


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!